V prvním čtvrtletí roku 2017 se dařilo cestovnímu ruchu i službám

11. 5. 2017 | Zdroj: Český statistický úřad (ČSÚ)

Cestovní ruch zaznamenal v prvním čtvrtletí vzestup, a to hlavně díky dlouhé zimní sezóně. Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních se meziročně zvýšil o 9,3 %. Turisté zde strávili celkem 10 miliónů nocí.

„Vzrostl hlavně počet hostů z Ruska. V 1. čtvrtletí jich přijelo o 45 % více než loni. Strávili tu o 187 tisíc nocí víc. Nárůst jejich počtu se projevil zejména v Praze,“ říká Pavel Vančura z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ. V 1. čtvrtletí rostly i tržby ve službách. Meziročně se bez očištění zvýšily o 5,9 %. „Je to nejvyšší meziroční růst za čtvrtletí od předkrizového roku 2007. Po dlouhé době se také podařilo dosáhnout zvýšení tržeb ve všech sledovaných hlavních skupinách odvětví,“ uvádí Marie Boušková z odboru statistiky služeb ČSÚ.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí letošního roku 10,0 milionu nocí, což bylo o 9,3 % více než ve stejném období loňského roku. Domácí klientela strávila v ubytovacích zařízeních o 11,3 % více nocí a zahraniční hosté zvýšili počet svých přenocování o 7,3 %. Nejvíce přenocování (6,8 milionu) bylo uskutečněno v hotelech, o 8,3 % více než loni. Největší nárůst přenocování vykázaly penziony, kde se počet nocí meziročně zvýšil bezmála o třetinu, o 29,3 %. V regionálním členění vykázala vyšší návštěvnost z pohledu počtu přenocování ubytovací zařízení ve všech krajích republiky. Největší růst poptávky po přenocováních byl zaznamenán v Kraji Vysočina, kde se počet uskutečněných nocí zvýšil o 23,6 %, a také v Libereckém kraji o 20,0 %.

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 3,6 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 11,1 %. Ubytovaných zahraničních hostů bylo více než domácích. V porovnání s loňským rokem se počet zahraničních návštěvníků zvýšil o 8,6 %, domácí hosté navýšili své příjezdy dokonce o 13,8 %. Tři ze čtyř hostů se ubytovali v hotelech, které zaznamenaly 9,9% zvýšení návštěvnosti. Penziony navštívilo v prvním čtvrtletí letošního roku o 27,1 % více hostů než v minulém roce a ostatní hromadná zařízení navýšila příjezdy o 5,8 %. Regionálně přibylo hostů ve všech krajích. Největší dynamiku růstu příjezdů zaznamenal Liberecký kraj (o 24,7 %) a Kraj Vysočina (o 21,8 %). Dlouhá zimní sezóna v lyžařských střediscích lákala k návštěvě domácí klientelu, druhým regionem co do počtu rezidentů se po Praze stal Královéhradecký kraj. Zájmu turistů tradičně vévodí metropole.

„Praha se těší zájmu jak turistů, tak lidí cestujících za byznysem. Pozitivním faktorem je růst české ekonomiky i uspokojivý hospodářský vývoj v ostatních  zemích. Praha těží z relativně příznivé bezpečnostní situace, pokud však k  něčemu dojde kdekoli v Evropě, zámořští turisté omezí cesty i do Česka. Celkově očekáváme pokračující trend z loňského roku, kdy by příliv turistů z Asie mohly  podpořit nové lety z tamních metropolí. Největší neznámou bude letos vývoj
kurzu koruny, který se projeví na cenové politice i příjmech pražských  hoteliérů. Bez tohoto vlivu očekávám podobné ceny i obsazenost jako loni,“ říká  Jan Musil, odborník PwC ČR na hotelnictví.

Nejvíce zahraničních hostů (podle státního občanství) přijelo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich ubytovalo 377 tisíc, bylo to o 2,3 % méně než loni, vlivem březnového poklesu o 14,1 %. Druhá příčka patřila v 1. čtvrtletí hostům z Ruské federace. Rusové začali po několika letech útlumu přijíždět znovu ve větším počtu již na konci loňského roku. Dynamika příjezdů se výrazně zvýšila na začátku letoška, kdy se počet hostů meziročně zvýšil o 45,3 % za celé čtvrtletí. V únoru se počty ruských hostů v hromadných ubytovacích zařízeních zvýšily dokonce o 66,2 % a v březnu o 60,9 %. Ubytovaných hostů ze Slovenska bylo v prvních třech měsících celkem 126 tisíc, s meziročním zvýšením o 8,1 %. Nad sto tisíc příjezdů se ještě dostala návštěvnost z Polska (+15,9 %) a Velké Británie (+5,9 %). Podobně jako u Němců došlo k poklesu návštěvnosti z Rakouska o 4,8 %. Naopak příjezdy z Koreje i Číny byly stále na vzestupu.

(zpráva ČSÚ doplněná o vyjádření PwC)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek