V roce 2015 dojednal CzechInvest investice za 45 miliard korun

27. 2. 2016 | Zdroj: Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

motiv článku - V roce 2015 dojednal CzechInvest investice za 45 miliard korun 106 tuzemských a zahraničních investic dojednala v roce 2015 agentura CzechInvest. Do české ekonomiky díky tomu přiteče bezmála 45 miliard korun a vznikne přesně 14 040 nových pracovních míst. Z toho 2,5 tisíce v regionech, které se dlouhodobě potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti – Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

  • snížení finanční podpory investic ze 40 na 25 %
  • 106 dojednaných investic v souhrnné výši bezmála 45 miliard korun
  • 30 % hi-tech projektů
  • přes 14 tisíc nově vytvořených pracovních míst, z toho 2,5 tisíce v Ústeckém a Moravskoslezském kraji


Lákání investorů do země přitom znesnadňuje významně snížená míra podpory investic zavedená v roce 2014 z nařízení Evropské komise. „V takovém světle je obdivuhodné, že se CzechInvestu podařilo dojednat investice, které zde vytvoří více než 14 tisíc nových pracovních míst, tedy počet srovnatelný s předcházejícím rekordním rokem 2014,“ konstatuje ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Podíváme-li se dva roky zpět, na dobu působení současné vlády, která podporu investic řadí mezí své nejvyšší priority, podařilo se nám do země přivést přes 130 miliard korun a více než 30 tisíc nových pracovních míst,“ zdůrazňuje Mládek.

„Zvyšuje se podíl tak zvaných hi-tech projektů s vyšší přidanou hodnotou nebo unikátními produkty a dobrou zprávou také je, že se daří vyšší aktivitou nahradit výpadek zájmu způsobeného radikálním poklesem finanční podpory v roce 2014,“ navazuje generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

„Ve srovnání s minulostí tak máme méně investorů, kteří se spoléhají na investiční pobídky. Nežádalo o ně přes 30 procent investorů, v roce 2014 jich byla ani ne polovina. Na druhou stranu se zvyšují nároky investorů na rychlost vyřízení projektů a kvalitu informací a servisu. Daleko víc našich pracovníků je proto nyní takzvaně v terénu,“ dodává.

Investice v ČR 2015

Pomineme-li tuzemské, největší objem dojednaných investic pochází ze Spojených států, Německa a Tchajwanu. Významný nárůst přitom zaznamenaly investice z Číny. V minulosti CzechInvest zprostředkovával z této země maximálně do 500 milionů korun ročně, loni to bylo více než 1,1 miliardy korun.

Největší podíl investic míří tradičně do sektoru výroby motorových vozidel, dále do kovodělného a kovozpracujícího a elektronického průmyslu. Pozorovatelný je nicméně nárůst investic v oblasti ICT, technologických center a center sdílených služeb.

Investoři, kteří své záměry oznámili v roce 2015, nejčastěji zamíří do Ústeckého kraje, hl. m. Prahy a Středočeského kraje. Nejvíce pracovních míst pak nové investice přinesou do Pardubického kraje, a to zejména díky investicím společností INA Lanškroun a Foxconn, které jsou zároveň největšími loni dojednanými investicemi.

Spolu s nimi jsou v první desítce například také rozšíření výroby společnosti MD ELEKTRONIK spol. s r.o. v Plzeňském kraji nebo expanze společnosti Devro v Libereckém kraji.

Ve snaze umisťovat v České republice tzv. hi-tech investice chce CzechInvest pokračovat i nadále. Příkladem z letošního roku je například oznámení záměru společnosti GE Aviation vybudovat zde centrum excelence turbovrtulových motorů. „Aktuálně je rozjednaných kolem sta nových projektů,“ prozrazuje Karel Kučera.

„Několik z nich je opravdu velkého významu a ze sektorů, na které se chceme do budoucna ještě více zaměřit, tedy leteckého a elektrotechnického průmyslu,“ dodává.

Investice dojednané CzechInvestem (132kb)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek