V Ruské federaci zavadí nová pravidla pro používání pokladen (obdobu elektronické evidence tržeb)

15. 12. 2016

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 15.12.2016

Podnikatele si budou muset za pár měsíců pořídit nové pokladny nebo modernizovat ty stávající. Hlavní novinkou je to, že zákon (Federální Zákon č. 45 část II b. 2, dále - FZ-45) umožní použití pokladen pouze s funkcí online předávaní účtenek na finanční správu. Pokladny budou také muset mít fiskální disk. Nově vznikne nutnost připojení k OFÚ (Operátor fiskálních údajů). Na žádost klienta mu bude muset prodejce poslat účtenku v elektronické podobě. Dalším požadavkem zákona je tisk sazeb DPH a položek zboží ve fiskálních účtenkách. Kvůli těmto požadavkům už nebudou moci podnikatelé nadále používat levné autonomní pokladny.

OFÚ jsou organizace, které přijímají údaje o vytisknutých účtenkách, uchovávají je a předávají je na finanční správu. Údaje o vytištěných účtenkách se budou nejen odesílat do OFÚ, ale i zapisovat na fiskální disk. Ten bude potřeba měnit jednou za rok (resp. podnikatelé, kteří pracují ve zjednodušených režimech, a v současnosti nejsou nuceni mít pokladny, jednou za tři roky).

Předávaní údajů do OFÚ o vytištěné účtence musí proběhnout do 30 kalendářních dnů. To znamená, že není nutně zastavovat prodej v případě výpadku internetu na pokladně. Stačí zajistit dodaní účtenek (resp. údajů z nich) do OFÚ během měsíce.

O změnách byli podnikatelé podle odpovědných orgánů včas informovaní. Začátkem září 2016 byl na webu Finanční správy RF publikován rejstřík OFÚ, které mají licence, a přehled pokladen nové generace. Do 1. února 2017 je používaní nových pokladen dobrovolné. Od 1. února příštího roku bude možné zaregistrovat pouze pokladny, které splňují nové požadavky. V polovině roku 2017 musí být všechny pokladny vyměněné či modernizované. V polovině roku 2018 budou muset i podnikatel, kteří pracují ve zjednodušených režimech, používat online-pokladny.

Registrace pokladen je možné zařídit na webu www.nalog.ru (zapsat objednávku a podepsat ji elektronickým podpisem). Samozřejmě také zůstává možnost osobní registrace pokladny na příslušném finančním úřadě.

Mimo jiné je potřeba zmínit, že elektronická účtenka nevystřídá papírovou úplně. Elektronická pokladní účtenka se bude posílat klientovi na jeho žádost. Pokud klient o tuto službu nepožádá, dostane jen papírovou účtenku. Pouze elektronická účtenka stačí jen v případě, kdy zákazník platí služby či zboží distančně (např. internetový obchod).

 

Zdroj: http://54-fz.ru/

Tisknout Vaše hodnocení: