V ruském Baškortostánu mají zájem o spolupráci s českými firmami

20. 10. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V ruském Baškortostánu mají zájem o spolupráci s českými firmami Během projektu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR (PROPED), v rámci kterého se uskutečnila podnikatelská mise 13 českých firem do Ufy, hlavního města ruské Republiky Baškortostán, byl deklarován zájem o spolupráci s Českou republikou a českými firmami.

Mise vedená náměstkyní ministra zemědělství Jaroslavou Beneš Špalkovou a velvyslancem Vladimírem Remkem se konala ve dnech 11.–14. října 2016. Na organizačním zajištění se podílela Komora pro hospodářské styky se zeměmi SNS.

Během podnikatelského semináře, kterého se zúčastnilo přes 70 zástupců baškirských firem, byly prezentovány možnosti České republiky nejen v zemědělství, ale i dalších oblastech. Vicepremiér vlády Republiky Baškortostán Irek Muchametdinov potvrdil, že Česká republika je pro Baškortostán významným obchodním partnerem a jejich region má historicky velmi pozitivní zkušenosti při spolupráci s českými firmami.

Mj. zmínil výstavbu živočišných komplexů a dodávky zemědělských technologií, ale i úspěšně fungující projekty v jiných oborech. Podle náměstkyně Jaroslavy Beneš Špalkové je Rusko stále nejvýznamnějším partnerem mimo země EU v oblasti agrárního zahraničního obchodu.

Vysoký počet baškirských partnerů pro B2B jednání a pozitivní přístup ze strany místních vládních představitelů je dokladem vážného zájmu ruské strany o spolupráci. Bezprostředně na místě byl předjednán např. kontrakt na dodávky násadových vajec nebo spolupráce v oblasti dopravy. České firmy, které mají konkrétní nabídky pro tento region, se mohou obracet na Velvyslanectví ČR v Moskvě a využít přímých kontaktů, které v Ufě česká delegace navázala.

Během krátké zastávky v Moskvě proběhlo také jednání s náměstkem ministra zemědělství Ruské federace Jevgenijem Vasilievečim Gromykem, který ocenil návštěvu početné české delegace a přislíbil pokračovat v rozvoji přímých kontaktů mezi českými a ruskými firmami.

Aktuálně je agrární obchod mezi Českou republikou a Ruskem jedna z oblastí, které se navzdory složité situaci, ekonomické krizi a potravinářským sankcím relativně daří. Za prvních 8 měsíců letošního roku došlo k nárůstu exportu zemědělského a potravinářského zboží do Ruska o 14,5 % (ve srovnání se stejným obdobím roku 2015). Republika Baškortostán je jeden z nejvýznamnějších ruských regionů, kde české firmy z minulosti zanechaly pozitivní reference, a proto má ruská strana vážený zájem o pokračování vzájemných vztahů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Moskvě (Rusko). Autorka: Ing. Nikola Hrušková, zemědělská diplomatka.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek