V Turecku dokončen „Blue Corridor“ – síť CNG plnících stanic

7. 4. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - V Turecku dokončen „Blue Corridor“ – síť CNG plnících stanic Turecká dceřiná firma ázerbájdžánské státní ropné společnosti SOCAR vybudovala v Turecku síť osmi plnicích stanic stlačeného zemního plynu (CNG). Stanice jsou rozmístěny na hlavní dopravní tepně vedoucí z Izmiru do Istanbulu a odsud dále přes Ankaru směrem do Mersinu, na úseku v délce přibližně 1500 km.

Stanice jsou od sebe vzdáleny přibližně 200–250 km. Nový koridor nabízí dopravcům možnost tankování CNG při přepravě zboží až do jihovýchodních oblastí Turecka. CNG plnící stanice byly do nedávna v Turecku dostupné pouze ve velkých městských aglomeracích, kde byly využívány převážně městskými dopravními společnostmi a municipalitami.

První CNG plnící stanice byla v Turecku postavena na okraji Istanbulu v městské části Gebze. Za dva roky se síť rozrostla na současných 8 plniček. Společnost Socar Turkey Petrol Enerji Dağıtım A.Ş. plánuje výstavbu dalších stanic převážně ve velkých tureckých městech.

Vývoj segmentu v Turecku

Městský úřad v Bolu jako první začal od ledna 2016 provozovat plnící stanici CNG pro kamiony, v červenci 2014 získala nizozemská společnost Terberg Benschop BV kontrakt na dodávku 40 tahačů poháněných LNG agregáty pro nový přístav Asyaport.

V dubnu 2014 dodal turecký výrobce TEMSA autobusy poháněné stlačeným plynem pro istanbulského dopravce Istanbul Otobüs A.Ş, město Konya využívá od srpna 2014 pro městskou hromadnou dopravu 60 CNG autobusů od domácího výrobce TVC, turecká firma TCV dodala CNG autobusy také městskému dopravci v Kayseri.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Istanbulu (Turecko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek