V Mongolsku se uskutečnilo významné Asia-Europe Business Forum

19. 7. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - V Mongolsku se uskutečnilo významné Asia-Europe Business Forum Zasedání hlav států na summitu Asia-Europe Meeting (ASEM) v mongolském Ulánbátaru, kterého se účastnila i česká delegace vedená prezidentem republiky Milošem Zemanem, předcházelo ve dnech 13. a 14. července 2016 konání patnáctého ročníku Asia-Europe Business Forum.

Nosným tématem fóra byla problematika těsnějšího „propojení" obou světadílů, které by podpořilo inkluzivní ekonomický růst národů obou kontinentů (Connectivity for Inclusive Growth). Úvodní projev k přibližně sedmi stům účastníků ze 43 zemí přednesl nově jmenovaný předseda mongolské vlády J.Erdenebat. Závěrem vystoupili prezident Mongolska T.Elbegdorj a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Široké téma inkluzivního ekonomického růstu bylo diskutováno v rámci čtyř tematických panelových diskusí, které se blíže věnovaly námětům, jako jsou integrace malých a středních podniků do globálního hodnotového řetězce, budování infrastruktury v rámci trojstranného ekonomického koridoru mezi Ruskou federací, Mongolskem a ČLR či investicemi do „zeleného“ rozvoje. V rámci tohoto panelu zazněly  příspěvky zástupců finančního sektoru –  Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj, Evropské investiční banky či Mezinárodní investiční banky, tedy institucí, které mají zájem o angažovanost v projektech i v Mongolsku v oblasti budování nových kapacit výroby k životnímu prostředí šetrné energie.

Diskuze o infrastruktuře, která by zajistila konektivitu mezi kontinenty, se během fóra hodně odkazovala na červnovou dohodu prezidentů ČLR, Mongolska a RF uzavřenou v rámci zasedání Šanghajské organizace pro spolupráci v Taškentu. Mongolská strana má zájem o realizaci 32 projektů, priority a možnosti financování však zatím řešeny nebyly (převážně dopravní a pohraniční infrastruktura). V Ulánbátaru by do konce roku mělo, dle dohody státníků, vzniknout Investiční a plánovací centrum, které bude řešit konkrétní projektové záležitosti. Velvyslanectví ČR bude informovat o příležitostech pro české subjekty, které by se mohly zapojit do realizace reálných projektů.

Předseda Evropské komise, Jean-Claude Juncker, ve svém vystoupení zmínil, že business fórum reflektuje priority EU a budování infrastrukturální konektivity musí být doprovázeno harmonizací standardů pro volný pohyb zboží, služeb, kapitálu. Připomenul přijetí Pařížské dohody, která byla sjednána v loňském roce během Klimatické konference se slovy, že investice do zelených energíí jsou nejlepší investicí do naší budoucnosti.

Fórum uzavřel prezident Mongolska T. Elbedorj, který v projevu zmínil červnovou dohodu z Taškentu a význam trojstranného ekonomického koridoru pro rozvoj Mongolska. Závěry Asia-Europe Business Fora byly zpracovány do tzv. Ulánbátarské deklarace, která byla prezentována a podstoupena k odsouhlasení účastníkům zasedání ASEM.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Ulánbátaru (Mongolsko). Autor: Ladislav Horák, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek