Vaca Muerta, naleziště břidlicovéh plynu a ropy se otevírá investorům

17. 1. 2017

  • Země: AR - Argentina
  • Datum zveřejnění: 17.01.2017

bridlice_45387904-120.jpgPo dohodě s příslušnými sektory (vládou provincie Neuquén, představiteli oborů a firem), argentinský prezident Mauricio Macri představil nové pracovní podmínky (v rámci tzv. plánu na těžbu) na rozvoj naleziště Vaca Muerta a výhodnou daňovou politiku na vývoz ropy. Zároveň informoval, že na tento rok se firmy zavázaly investovat do projektu 5mld. USD a že vlády (státní a provinční) budou podporovat rozvoj místní infrastruktury.

Naleziště Vaca Muerta (rozloha: cca. 30.000 km2) se nachází v argentinských provinciích Neuquén, Río Negro, Mendoza a La Pampa. Jedná se o největší argentinský projekt na těžbu břidlicového plynu a břidlicové ropy. Dle zprávy KPMG, má Argentina velký potenciál v produkci výše zmiňovaných zdrojů. Po Číně a Spojených státech je na třetím místě, co se týče potenciálu těžby nekonvenčních zdrojů.

Největší překážka k vývoji jsou však výdaje spojené s produkcí.

Kromě YPF a Chevronu, na rozvoji naleziště již pracují firmy jako např. ExxonMobil, Total (Francie), Pluspetrol, Wintershall (Německo) a Dow Argentina.

Podle KPMG, se od roku 2010 do 2015 do naleziště investovalo cca. 15mld. USD a čeká se, že v následujících 35 letech dosáhnou investice výše 100 mld. USD.

V červnu 2016, Rex Tillerson, předseda firmy ExxonMobil, vyhlásil, že by mohl investovat dalších 10 mld. USD během 20 let. Investice firmy již dosáhla výše 200 miliónů USD.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sao Paulu.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: