Valná hromada ČEB navýšila kapitál o 1 miliardu Kč

13. 2. 2016 | Zdroj: Česká exportní banka, a. s. (ČEB)

motiv článku - Valná hromada ČEB navýšila kapitál o 1 miliardu Kč Valná hromada České exportní banky (ČEB) naplnila usnesení vlády ze dne 7. 12. 2015 a na svém zasedání 10. února 2016 schválila navýšení kapitálu ČEB o jednu miliardu korun. Základní kapitál ČEB po tomto zvýšení dosáhne hodnoty 5 mld. Kč. 

„Valná hromada potvrdila, že ČEB má plnou podporu svých akcionářských ministerstev a hraje klíčovou roli v systému státní podpory exportu. Jednoznačná podpora státu je důležitá pro udržení vysokého investičního hodnocení ze strany ratingových agentur – renomované ratingové agentury Standard & Poor’s a Moody’s ve svém posledním hodnocení potvrdily ČEB dosavadní investiční hodnocení na úrovni A1 se stabilním výhledem. Navýšení kapitálu otevře bance cestu k větší podpoře exportérů v oborech s vysokou přidanou hodnotou, jako je např. letectví,“ okomentoval závěry jednání generální ředitel banky Karel Bureš. 

Vedle tradičních strojírenských odvětví chce exportní banka více podporovat i české firmy působící v perspektivních oborech s vysokým potenciálem růstu, jako jsou technologie pro výrobu potravin, kvalifikovaná chemie, optika, zdravotnictví nebo farmacie.

Česká exportní banka poskytuje českým vývozcům finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. Od svého vzniku podpořila 1 200 projektů v 80 zemích v objemu přes 380 mld. Kč. Ke konci 3. čtvrtletí roku 2015 evidovala banka ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů v objemu 19,6 mld. Kč. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Současní vedení ČEB plánuje do dvou let vyřešit polovinu z nich. Za posledních dvanáct měsíců se na nedobytných pohledávkách podařilo získat přes 1 miliardu korun.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek