Veletrh Agrokos v Kosovu: příležitosti pro české firmy v zemědělském sektoru

25. 10. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Veletrh Agrokos v Kosovu: příležitosti pro české firmy v zemědělském sektoru Ve dnech od 20. do 22. října 2016 se v Prištině konal 16. ročník mezinárodního veletrhu Agrokos. Na veletrhu se představilo 135 firem převážně z Kosova a okolních států regionu západního Balkánu, Turecka a České republiky.

Jedním z úspěšných vystavovatelů byla i česká firma TECO, a.s. s produkcí řídících systémů pro živočišnou a rostlinnou výrobu. Součástí veletrhu byla také výstava zaměřená na zdravotnictví a lázeňství pod názvem Medikos, které se zúčastnilo 13 firem. Veletrh zahájil náměstek kosovského ministra zemědělství Kurtan Kajtasi a náměstek ministra zdravotnictví Izet Sadiku.

Letošní veletrh přilákal více než 8600 návštěvníků, převážně z řad odborníků v sektorech zemědělství, potravinářství a zdravotnictví (62 %) i laických diváků. Na veletrhu se prezentovaly firmy především se svou zemědělskou, ovocnářskou a zelinářskou produkci, dále firmy dodávající technické a technologické vybavení pro agro-produkci, hnojiva a krmiva.

V letošním roce se na veletrhu objevily také menší farmy představující bio-potraviny. Dále zde bylo zastoupeno několik firem s ukázkou procesů v potravinářském sektoru – na balení, značení, plnění, zpracování, transport, chlazení a kontrolu kvality potravin.

Jedním z úspěšných vystavovatelů byla česká firma TECO, a.s. s produkcí řídících a kontrolních systémů aplikovatelných pro živočišnou a rostlinnou výrobu. Technologicky zaměřená prezentace firmy TECO zaujala návštěvníky veletrhu zvyklé na tradiční způsoby hospodaření. Cílem účasti firmy na veletrhu v Prištině bylo podle vyjádření přítomného zástupce obchodního ředitele Ing. Petra Ovčáčka rozšíření odbytových možností a lepší poznání Kosova, které je pro firmu stále neznámou destinací.

Na veletrh zavítal rovněž manažer české firmy Česki Sladoled Pavel Šandera dodávající zmrzlinové stroje a směsi, který přijel posoudit odbytový potenciál v Kosovu a možnost účasti firmy na veletrhu Agrokos 2017.

Zastupitelský úřad České republiky v Prištině připravuje v rámci projektu ekonomické diplomacie ve spolupráci se zemědělským diplomatem z Bělehradu společnou účast českých firem na veletrhu Agrokos 2017, který se bude konat v Prištině v době od 18. do 20. října 2017.

V posledních letech dochází v Kosovu k postupnému obratu ve vztahu k práci a podnikání v zemědělství a stále více mladých lidí se orientuje na agro-business, zvláště pak v rodinných farmách.

Vláda Kosova i zahraniční donoři chystají v roce 2017 výrazně navýšit své subvence do zemědělství a potravinářství. Bude se jednat zejména o podporu zahradnictví, používání kvalitní sadby/semen, stavby skleníků, zpracování zemědělské produkce a zavádění moderních potravinářských technologií (zejména balící linky). To vytváří další exportní a investiční příležitosti v Kosovu pro uplatnění agrárních technologií a produktů z České republiky.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek