Velká modernizace silnic a příměstské dopravy v okolí Reykjavíku na Islandu

9. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Velká modernizace silnic a příměstské dopravy v okolí Reykjavíku na Islandu V létě 2017 se islandské veřejnosti představil finalizovaný návrh projektu Borgarlína. Jedná se o koncept nové, výrazně rychlejší příměstské hromadné i individuální dopravy v okolí hlavního města Reykjavíku. Dopravně-stavebním firmám z ČR se naskytne příležitost soutěžit o zhotovení jednotlivých veřejných zakázek, tak jak budou vyhlašovány.

Rozsáhlý projekt, jehož vypracování zadala Asociace měst a obcí metropolitní oblasti (SSH), reaguje na dynamický růst počtu obyvatel na jihozápadě Islandu. Z celkové populace ostrova čítající 343 tis. obyvatel žije v Reykjavíku 128 tis. lidí. Celá metropolitní oblast má okolo 200 tis. obyvatel a do r. 2040 se má zvýšit o dalších 70 tis. Včasné zahájení projektu má zabránit dalšímu zhoršení dopravních komplikací a zácp ve špičkách pracovních dnů, které se objevují již dnes.

Základem projektu Borgarlína je rekonstrukce a zvýšení kapacity stávající silniční sítě vycházející z Reykjavíku hvězdicovitě do cílových příměstských lokalit Garðabær, Hafnarfjörður, Kjósahreppur, Kópavogur, Mosfellsbær a Seltjarnarnes o celkové délce 57 km. Tyto silnice budou přebudovány a podstatně rozšířeny. Nově vystavěné 6–7proudové komunikace mají tvořit 2 vyhrazené pruhy pro autobusy MHD, 4 pruhy pro ostatní automobily (vždy dva pro každý směr) a dále tam, kde to terénní profil dovolí, též 1 pruh pro cyklostezku.

Všechny autobusy začleněné v síti Borgarlína budou bezemisní, poháněné elektromotorem. Páteřní linky příměstské dopravy mají jezdit v intervalu 5–7 minut, každá zastávka bude osazena digitální multifunkční tabulí. V rámci sítě linek vznikne 13 přestupních uzlů: už dnes se počítá s jejich umístěním i v lokalitách, kde se nová veřejná bytová výstavba teprve schvaluje. Náklady projektu se odhadují na 62–70 mld. ISK.

Zakázky pro zhotovitele veřejných zakázek na Islandu, do nichž se mohou hlásit i firmy z ČR, se zveřejňují elektronicky na stránkách islandské Agentury pro veřejné obstarávání (islandsky a anglicky) a v Dodatku k Úřednímu věstníku EU (anglicky a česky).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Oslu (Norsko). Autor: Josef Smyček, zástupce velvyslance.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek