Velké investice do indického stavebnictví a energetiky jsou příležitostmi i pro české exportéry

30. 5. 2017

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 29.05.2017

Byty pro 1,3 miliardy lidí. Indický premiér spouští masivní stavební projekt za víc než bilion dolarů

Indie se chystá v příštích sedmi letech investovat 1,3 bilionu dolarů.

Výstavba nových bytů by mohla přinést až dva miliony pracovních míst.

Za posledních pět let se v Indii snížily úrokové sazby hypoték o 2,75 procenta na 8,5 procenta.

Indický premiér přišel s velmi ambiciózním plánem. Do roku 2022 chce postavit domy pro všechny obyvatele v zemi. Část z více než 1,3 miliardy Indů přitom pořád žije v chudinských čtvrtích na předměstích velkých měst.

jerab-24213713-120.jpg"Máme sen o roku 2022. Každý Ind by měl mít dům. Ten musí být vybaven elektřinou, vodou a dalšími základními zařízeními. Zároveň by měly existovat nemocnice a školy v okolí," řekl premiér Indie Naréndra Módi pro indický server Thequint.

Na cenově dostupné bydlení se zaměřuje od svého nástupu do funkce v roce 2014. Stavební boom chce spustit vládním programem, který má kombinovat dotace a daňové úlevy.

To by mohlo v zemi v následujících sedmi letech spustit investice za více než 1,3 bilionu dolarů, což přesahuje například celý hrubý domácí produkt středoamerického Mexika.

Investiční společnost CLSA očekává, že do roku 2024 by mohlo v Indii stát přes 60 milionů nových domů. Mohutná výstavba může také vytvořit přes dva miliony nových pracovních míst a výrazně zvýšit indický HDP.

Za posledních pět let se v Indii snížily úrokové sazby hypoték o 2,75 procenta na 8,5 procenta. Příjmy na obyvatele se zvýšily o deset procent, ceny bytů přitom zůstaly na téměř stejné úrovni. Nová výstavba, podporovaná vládou, může celý trh výrazně rozhýbat, tvrdí zpráva investiční banky CLSA.

"Bude to velký impulz pro růst indické ekonomiky. Katalyzátorem je ambiciózní vládní tlak na dostupnost bydlení," uvádí.

V Indii má také začít platit nový zákon, regulující realitní sektor v zemi. Stavební společnosti budou muset použít alespoň 70 procent výnosu z prodeje na dokončení rezidenčních projektů.

Indie v poslední době výrazně investuje i do energetiky. Jedním z cílů do roku 2022 je navýšit kapacitu solární energie z 10 na 100 gigawattů ročně. Země se totiž dlouhodobě potýká s nedostatkem energie. Do solární energie chce v následujících pěti letech investovat až sto miliard dolarů.

Investice do stavebnictví a do sektoru energetiky jsou velkými příležitostmi nejen pro místní firmy, ale i pro zahraniční dodavatele, což potvrdil i zájem o české technologie v rámci české prezentace na veletrhu World Build India 2017 v Mumbaji, kterou zorganizovala ZK CzechTrade Mumbai, a české prezentaci na výstavě Smart Cities India v Novém Dillí, na které se podíleli společně ZK CzechTrade Mumbai a Bangalore a český zastupitelský úřad v Indii – ZÚ ČR Dillí.

S využitím zdroje „Přemysl Danda, Ihned.cz“ zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mumba.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: