Velvyslanec České republiky v Rumunsku na pracovní návštěvě v župě Timiş a Arad

7. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Velvyslanec České republiky v Bukurešti Vladimír Války navštívil ve dnech od 5. do 7. května 2016 župy Timiş a Arad, kde jednal v doprovodu ekonomického rady-vyslance Milana Peprníka a honorárního konzula České republiky v Temešváru Ştefana Moţeca o dalších možnostech prohloubení česko-rumunské spolupráce.

Během setkání s primátory měst Temešvár a Arad, s prefekty, předsedy župních rad a zástupci hospodářských komor obou žup se hovořilo o vytváření vazeb, které by vedly k realizaci konkrétních společných projektů. Velvyslanec Vladimír Války uvedl, že „oblasti zájmu, na které by se měly soustředit společné diskuze, je hospodářská a obchodní spolupráce, regionální spolupráce, kultura, mládež a sport, vzdělávání a akademické obce.“

Jednalo se i o možnostech účasti českých firem na veletrzích a výstavách a možné realizaci „Business Fóra“. Bylo konstatováno, že návštěva pana velvyslance v regionu západního Rumunska je důležitým krokem v rozvoji dvoustranných vztahů, vedoucí k v identifikaci společných programů a projektů, které mohou být uskutečněny v budoucnosti.

Nabízí se např. spolupráce v oblasti vinařství, městského odpadového hospodářství a dopravních systémů. Při této příležitosti byly rumunské straně předány nabídky českých firem ENERGREEN PROJEKT z Olomouce a SOR Libchavy. SOR Libchavy je významný český výrobce autobusů, který nabízí moderní typy autobusů a trolejbusů. Společnost zaznamenává obchodní úspěchy na domácím i zahraničním trhu a její výrobky byly nedávno úspěšně testovány také v Rumunsku.

V sobotu 7. května 2016 velvyslanec Vladimír Války slavnostně zahájil místní oslavy „Dne Evropy“ v Temešváru a v doprovodu významných osobností z regionu navštívil stánek České republiky. Společnou iniciativou Velvyslanectví České republiky v Bukurešti, Honorárního konzulátu České republiky v Temešváru a zástupců české menšiny z Banátu byla zde přiblížena Česká republika návštěvníkům především výstavou automobilů Škoda, turistickými zajímavosti Čech, Moravy a Slezska, výrobky, kroji a uměleckým vystoupením souboru zdejší české menšiny z rumunského Banátu pod taktovkou vyslaného českého učitele Petra Skořepy. V odpoledních hodinách se velvyslanec zastavil na krátkou návštěvu jedné z českých vesnic v oblasti Banátu, Sv. Heleny.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bukurešti (Rumunsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek