Většina plátců odevzdala kontrolní hlášení včas, chyb je málo

29. 2. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

První lhůta pro odevzdání kontrolního hlášení (KH) pro plátce DPH uplynula 25. února. Stát i zástupci podnikatelů měli obavy, zda budou živnostníci i firmy na tuto novinku připraveni včas. Z 290 tisíc plátců daně, kteří měli KH odevzdat, jich splnilo svou povinnost 245 tisíc. Chyby se objevily pouze ve čtyřech procentech odevzdaných hlášení.

Kontrolní hlášení, které je doplňkem klasického daňového přiznání, má být bičem na nepoctivé plátce a výrazně zvýšit výběr daně z přidané hodnoty. Ministr financí Andrej Babiš i generální ředitel Finanční správy Martin Janeček odhadují, že příjmy z DPH do státní kasy narostou asi o deset miliard ročně. Firmy si ovšem stěžují na velkou administrativní zátěž a dodatečné náklady.

Co je přesně kontrolní hlášení a koho se týká i přečtěte v textu Kontrolní hlášení k DPH: Nepříjemná novinka s tvrdými sankcemi

Celkově se novinka dotkla 471 000 podnikatelských subjektů, převážně živnostníků a společností s ručením omezeným. Někteří ale podávají daňová přiznání a tedy i kontrolní hlášení čtvrtletně. Ti mají čas do 25. dubna 2016.

U zhruba 45 tisíc plátců daně, kteří v termínu hlášení nepodali, bude Finanční správa zkoumat důvody, proč se tak nestalo. Někteří jej ovšem podávat nemuseli.  „Pokud daný podnikatel nic nenakoupil a v daňovém přiznání má nulu, tak k té nule kontrolní hlášení samozřejmě nepožadujeme. Ale to nám řekne až další zpracování, a to potrvá minimálně měsíc,“ cituje ČTK generálního ředitele Finanční správy ČR Martina Janečka.

Zhruba koncem března správci daně opozdilce vyzvou k dodatečnému podání. Pak ale bude muset podle zákona zaplatit pokutu 10 tisíc korun.  V případě chyb nařídí finanční úřad jejich odstranění. „Pokud poplatník nedostatky neodstraní, je to stejné, jako by hlášení nebylo podáno,“ upozorňuje FS ČR.

Šibeniční lhůtu pěti dní na opravení chyb, jež je daná zákonem a na níž si podnikatelé stěžují, budou zřejmě berní úředníci zpočátku ignorovat. Na nápravu vám dají delší čas, pravděpodobně pět dní pracovních. S touto lhůtou počítá novela zákona, která by měla být schválena v létě letošního roku.

Kde se chybuje?

Mezi nejčastější nedostatky patří nevyplnění identifikace datové schránky nebo e-mailu v úvodní části formuláře. Tato chyba tvořila podle zástupců Finanční správy více než polovinu omylů. V podáních také často chybí nebo je špatně vyplněno DIČ odběratele nebo dodavatele, případně je nepřesně uvedeno číslo finančního úřadu.

Finanční správa od počátku doporučuje, aby si plátci DPH před odesláním hlášení ověřovali, zda formát KH, který vytvořil jejich účetní program, neobsahuje chyby. Ty mohou způsobit i to, že se hlášení správně nenačte do informačního systému správce daně.

Kontrolu i odeslání kontrolního hlášení můžete provést prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), která je dostupné na Daňovém portále Finanční správy www.daneelektronicky.cz.

„Pokud využijete ke kontrole formátu a struktury aplikaci Finanční správy, snížíte tím riziko chybovosti a ušetříte spoustu zbytečných starostí s výzvami a opravami na obou stranách,“ radí Martin Janeček. 

Lhůty a pokuty

Lhůta pro odeslání dalšího kontrolního hlášení je 25. března. Tuto povinnost pak musíte plnit každý další měsíc. Kvartální plátci podávají KH jednou za čtvrtletí. Budete-li tedy platit DPH za leden až březen 2016, je vaší povinností vyplněný interaktivní formulář odeslat do 25. dubna 2016.

Opozdilcům, případně těm, kteří na výzvu správce daně neopraví nedostatky, hrozí celá řada pokut. Berní úředníci ale budou zpočátku benevolentní. Ministerstvo financí totiž na přelomu roku uznalo, že jsou sankce příliš přísné a do 1. června připraví novelu, která by měla po schválení poslanci platit zhruba od poloviny roku.

Nejnižší pokutu tisíc korun, jíž mají zaplatit ti, kteří dodají KH pozdě bez výzvy úřadu, nebudou úředníci udělovat do doby, než bude zákon upraven. Automaticky vám ale sankci prominou pouze tehdy, že k prodlení dojde v roce 2016 poprvé. V březnu už tedy doporučujeme podnikatelům větší opatrnost.

„Co se týká sankcí, přehnali jsme to. Proto to chceme napravit a navrhneme novelu, která pokutu tisíc korun za pozdní podání kontrolního hlášení zruší a bude platit od 1. června 2016. Je to nové, bude tam doba hájení. V zákoně bude i možnost prominout vyšší pokutu,“ řekl ministr financí Andrej Babiš.

Jestliže nedodáte hlášení včas a svou chybu napravíte až na upozornění berního úřadu, budete podle zákona potrestáni pokutou ve výši 10 tisíc korun. Pokud budete výzvu úředníků ignorovat, může vaše peněženka zhubnout až o 50 tisíc.Více o sankcích si opět přečtěte v článku Kontrolní hlášení: Nepříjemná novinka s tvrdými sankcemi na BusinessInfo.cz

„Mám radost, že se tento přelomový systém v boji s daňovými úniky rozjel takto zlehka a bez výraznějších problémů,“ komentoval první statistická čísla Andrej Babiš. Ten považuje kontrolní hlášení za nejúčinnější prostředek v boji proti podvodům s DPH.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek