Vietnam láká investory. Technologická agentura ČR podpořila společný aplikovaný výzkum

11. 11. 2015 | Zdroj: Technologická agentura České republiky (TA ČR)

motiv článku - Vietnam láká investory. Technologická agentura ČR podpořila společný aplikovaný výzkum Rostoucí platy zaměstnanců v Číně nutí investory hledat jiné příležitosti. Jako variantu dnes mnoho z nich volí Vietnam. Využít současných příhodných podmínek stejně jako dlouhodobě velmi dobrých vztahů s asijskou zemí se rozhodla i Technologická agentura ČR (TA ČR), která s tamní agenturou SATI (Státní agentura pro technologické inovace) uzavřela spolupráci v oblasti podpory aplikovaného výzkumu.

„V rámci Programu Delta jsme podpořili vzájemné projekty v oblasti výzkumu a vývoje. V tuto chvíli jsou již čtyři ve stádiu uskutečnění. Další podpora bude závislá na výši podpůrných peněz ze státního rozpočtu,“ uvedla předsedkyně TA ČR Rut Bízková.

Cílem Programu Delta je zvýšení počtu konkrétních výsledků aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje v oblastech, v nichž existuje shoda se zahraničním partnerem. „Podmínkou podpory je úspěšné zavedení výsledků do praxe a následné posílení konkurenceschopnosti České republiky,“ doplnila Rut Bízková.

K uzavření vzájemné spolupráce došlo podpisem Memoranda o porozumění mezi TA ČR a SATI na počátku roku 2013 v Hanoji. „Velkou roli zde sehrál náš zastupitelský úřad, který se v podpoře spolupráce výrazně angažoval. Česká republika má ve Vietnamu dobré jméno, a proto se dohodu o spolupráci podařilo uskutečnit,“ vysvětlila Rut Bízková.

Obsahem kooperace je především podílení se na podpoře projektů aplikovaného výzkumu v oblastech, jako je například nanotechnologie, informační technologie, biotechnologie a farmacie, zemědělství a technologie na zpracování potravin a další.

TA ČR v rámci Programu Delta aktuálně vyhodnocuje dalších 26 projektů z druhé veřejné soutěže. Délka trvání celého programu je plánována do roku 2019. „Veřejné soutěže budeme vyhlašovat maximálně čtyřikrát ročně na projekty uskutečňované ve spolupráci s jednou nebo více partnerskými agenturami současně,“ upřesnila Rut Bízková.  

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek