VIETNAM: Miliardy USD na modernizaci železnic

21. 9. 2015

  • Země: Vietnam
  • Datum zveřejnění: 21.09.2015

Ilustrační obrázekNa modernizaci vietnamských železnic je plánováno až 5,1 mld. USD. Zaznělo to na setkání expertů k podrobnostem plánu na modernizaci 1 726 km dlouhé severojižní železnice z Hanoje do Ho Chi Minh City.

Plán, který byl představen veřejnosti v pátek, dne 18. 9. 2015 Vietnamským drážním úřadem (Railway Authority – VNRA), nastínil velké projekty, které mají být dokončeny do roku 2030. Cílem tohoto plánu je např. odstranit úzká místa jako jsou tunely Khe Net a Hai Van, nebo přesunout vlakové nádraží v Danangu mimo město. Současně má být modernizováno asi 90 dalších staveb železniční infrastruktury.

Vozový park by měl být rozšířen o dalších 14 osobních a 24 nákladních vlaků.

Plánovači zvažují dvě možnosti, jak modernizovat železniční systém v zemi a zvýšit jízdní rychlosti osobních vlaků. První možností je do roku 2020 zvýšit rychlost železniční dopravy na 84,4 km/h pro osobní a na 55,7 km/h pro nákladní vlaky, za cenu asi 85.2 trilionů VND (3,96 mld. USD).

Realizací druhé varianty by se zvýšila rychlost železniční dopravy na 95,7 km/h pro osobní vlaky a 63,1 km/h pro nákladní vlaky, a to za cenu o 110.8 trilionů VND (5,1 mld. USD).

Pokud jde o zdroje prostředků na investice, uvažuje se s účastí státního rozpočtu, oficiální rozvojovou pomocí, a modely projektového financování, jako je BOT (bulid-operate-transfer) a BT (build-transfer).

Tváří v tvář překážkám

Státní železnice v posledních letech usilovala o překonání překážek v úsilí o rozšíření svého trhu, a to navzdory postupnému zlepšování kvality svých služeb.

Otevření mnoha nových dálnic, které lákají více cestujících a dopravních společností, přispělo k poklesu poptávky po železniční dopravě.

Nguyen Van Binh, náměstek generálního ředitele Hanojské železniční dopravní společnosti (HRTC), řekl, že počet cestujících po železnici se výrazně snížil, protože v září loňského roku byla otevřena dálnice Noi Bai - Lao Cai.

Podle údajů HRTC společnost za posledních 8 měsíců naložila a vyložila téměř 3,1 mil. tun nákladu a přepravila více, než 4,15 miliónu cestujících, přičemž zisk z těchto činností měla 1600 mld. VND (704 mil. USD), což představuje pouze 87 % předpokládaného výsledku.

Množství přepraveného nákladu i cestujících mezinárodním vlakem Gia Lam-Nanning na železniční trati Hanoj-Dong Dang podle Vietnamských železnic také pokleslo, a to kvůli nepohodlí turistů při přechodu vietnamsko-čínských hranic.

Železnice v tom spatřuje důkaz, že konkurence mezi různými druhy dopravy narůstá, a to jak v osobní, tak nákladní dopravě. V důsledku toho se odvětví chystá přijímat opatření pro brzké obnovení svého podílu na trhu.

Zdroj: Vietnam News
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minhově Městě.

Tisknout Vaše hodnocení: