VIETNAM: VCCI předložila premiérovi 10 problémových okruhů k posouzení

11. 5. 2016

  • Země: Vietnam
  • Datum zveřejnění: 10.05.2016

Vietnamská obchodní a průmyslová komora (VCCI) sestavila deset problémových okruhů, z nichž většina je dlouhotrvajících a předložila je premiérovi během jeho setkání s podniky v Ho Chi Minh City dne 29. dubna 2016.

ilustrační obrázekNapříklad Sdružení podnikatelů v městské čtvrti Hai An města Haiphongu si postěžovalo, že z velkých podniků má přístup k bankovním úvěrům 76 %, zatímco u malých a mikro podniků je to pouze 60, resp. 38 %. Zájemci o úvěr musí disponovat aktivy pro jeho zajištění a bankovní procedury jsou velmi složité.

Výsledkem je, že mnohé malé podniky jsou nuceny půjčovat od přátel či dokonce od lichvářů. Asi 6 % z celkového investičního kapitálu u malých podniků pochází podle Sdružení z "černého trhu".

Malé a střední podniky mají kritickou potřebu kapitálu, ale dosavadní činnost kreditních garančních fondů stále nepřináší potřebné výsledky. V průběhu minulých 15 let bylo v různých provinciích založeno 20 takových fondů, nicméně tyto zatím z mnoha důvodů nebyly schopny umožnit malým a středním podnikům přístup k úvěrům na rozšíření výroby. 

Asociace malých a středních podniků z provincie Nam Dinh navrhla, aby dovozním a vývozním podnikům bylo umožněno vypůjčovat si v cizích měnách. Nebude-li to možné, pak tyto podniky stěží obstojí v konkurenci s podobnými podniky v jiných zemích.

Podle názoru Thai Binh Business Association zavedlo ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostředí v posledních letech příliš mnoho inspekcí, což na mnoho podniků v provincii vytváří nepřiměřený tlak.

Obchodní inspekce nejsou prováděny plošně, ale soustředí se jen na velké podniky. Někteří členové inspekčních týmů se vůči představitelům podniků chovají neuctivě.

Vinh Phuc Business Association uvedla, že mnohé podniky jsou kontrolovány čtyřikrát nebo pětkrát za měsíc. Ačkoli inspekce jsou nutné ke zjištění, zda aktivity podniku jsou v souladu se zákonem, příliš mnoho kontrol se stejným obsahem podniky zbytečně zatěžuje.

Asociace navrhla, aby vláda a premiér zaměřili činnost kontrolních útvarů na systematickou přípravu inspekčních plánů na podporu podniků.

Zdroj: Vietnam Economic Times
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vietnamu.

Tisknout Vaše hodnocení: