VIETNAM: Země směřuje spolupráci ASEAN na posílení vztahů s Austrálií a Novým Zélandem

19. 3. 2018

  • Země: VN - Vietnam
  • Datum zveřejnění: 19.03.2018

Na jednání představitelů zemí ASEAN ve dnech 16 -17.3.2018 v Sydney vyzval vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a Austrálii, aby posílily spolupráci a vzájemnou důvěru v zájmu kultivace vztahů obou stran, a regionu jako celku.
Tento apel vyslovil, když v neděli promluvil k zástupcům ASEAN a Austrálie v rámci zvláštního summitu ASEAN-Austrálie v Sydney. Phuc byl jedním ze čtyř vůdců ASEAN, kteří byli pozváni, aby na jednání přednesli hlavní řeč. Řekl, mimo jiné, že ASEAN a Austrálie by se měly snažit o vybudování otevřeného, transparentního a inkluzivního řádu v regionu a zajistit, aby regionální země dodržovaly mezinárodní právo a navzájem respektovaly své zájmy.
Současně je podle ministerského předsedy třeba rozvíjet hospodářské vztahy a udržovat „dveře otevřené“ Za tím účelem vyzval obě strany, aby efektivně implementovaly dohodu o volném obchodu ASEAN - Austrálie - Nový Zéland a rychle uzavřely jednání o tzv. RCEP (Regional Comprehensive EconomicPartnership).
Na současně probíhajícím summitu rovněž i Austrálie potvrdila svou podporu centrální roli ASEAN v otevřené, transparentní, inkluzivní a regionální architektuře založené na jasných pravidlech. Mechanismy vzájemného dialogu jsou např. summit Východní Asie (EAS), Regionální fórum ASEAN (ARF), nebo ASME (AMS).

Zpracoval kolektiv pracovníků ze zahraniční kanceláře v Ho Či Minově Městě.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: