Vláda Kazachstánu schválila plán privatizace na léta 2016–2020

11. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Před koncem roku 2015 schválila vláda plán privatizace státní a polostátních kazachstánských firem v období 2016–2020. Příprava privatizace bude hlavním úkolem kazachstánské vlády v roce 2016. Plán vstoupil v platnost 1. ledna 2016.

Jak oznámil ministr ekonomiky E. Dosaev k prodeji bude nabídnuto 65 nejsilnějších státních a polostátních firem například Samruk-Kazyna, Bajtěrek, KazAgro, KazMunajGaz, KazAtom, Air Astana, Kazkosmos, kazachstánské železnice, mezinárodní letiště ve všech oblastech Kazachstánu, včetně Astany, nákladní terminály, sanatoria, nemocnice, logistické terminály, apod.

Privatizace se mohou zúčastnit fyzické i právnické osoby, a to jak domácí, tak i zahraniční. Předpokládá se, že v prvním kole bude u státních firem nabízeno odkoupení min. 25% podílu, u firem se zahraniční účastí to bude 50% a více.

Podrobná pravidla pro investory se teprve tvoří a budou konkretizována postupně. Očekává se však, že prodej bude realizován jak formou přímých aukcí, tak i prostřednictvím akciových trhů.

Příloha ke stažení:

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Astaně (Kazachstán).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek