Vláda RF schválila plán privatizace na roky 2017-2019

5. 3. 2017

  • Země: RU - Rusko
  • Datum zveřejnění: 05.03.2017

3. února na zasedání Vlády byl schválen předběžný plán (program) privatizace federálního majetku na roky 2017-2019. Podle dokumentu se během příštích třech let plánuje privatizovat cca 500 akciových společností, cca 300 unitárních (státních komerčních) podniků, a více než tisíc dalších objektů státního majetku.

Očekává se, že tržby z privatizace do federálního rozpočtu budou činit cca 17 mld, rublů (cca 6,8 mld. Kč), a to příjmů z prodeje akcií největších společností.

Dle vedení banky VTB plánuje Vláda RF snížit svůj podíl v bance na úroveň těsně pod 51 % oproti současným 60,9 %.

Dříve první vice-premiér ruské Vlády Igor Šuvalov uvedl, že nevidí v roce 2017 nutnost prodávat 10,9 % akcií státní banky VTB. Ministr ekonomického rozvoje RF Maxim Oreškin pak podotknul, že jeho ministerstvo bude i nadále pracovat nad privatizací banky VTB, ale spěchat v této záležitosti nechce.

Kromě toho, schválený plán privatizace na roky 2017-2019 předpokládá koordinaci privatizace části VTB se snížením podílu v bance Sberbank.

První vice-premiér také sdělil, že Vláda nezahrnula do plánu privatizace na roky 2017-2019 privatizaci akciové společnosti Ruské železnice (RŽD).

Dle ministra ekonomického rozvoje M. Oreškina, privatizace nemůže pouze podporovat rozpočet, ale má vždy směřovat k růstu kvality korporátního řízení společností nebo zvýšení konkurence v příslušných segmentech trhu. Na rozdíl od loňska, není v současnosti nutnost privatizace akutní, a proto je důležité nespěchat a důkladně prozkoumat, který z podniků je na to přípraven, a v jakém případě bude celkový efekt pro hospodářství největší.

Tisknout Vaše hodnocení: