Vláda schválila Koncepci politiky ČR v EU

27. 4. 2015 | Zdroj: Úřad vlády ČR

motiv článku - Vláda schválila Koncepci politiky ČR v EU 27. dubna 2015 schválil kabinet Bohuslava Sobotky Koncepci politiky ČR v EU. Strategický dokument, kterým vláda plní své programové prohlášení, je dalším krokem české vlády v proevropské politice.

Koncepce stanoví nový přístup České republiky k členství v Evropské unii spočívající v jasném definování českých zájmů. Dokument stanovuje priority vlády tak, aby Česká republika byla aktivním a srozumitelným členským státem. Českým cílem je zároveň zachování jednotnosti EU vzhledem k aktuálním odstředivým tendencím.

První prioritou pro EU je z pohledu ČR posílení odpovědnosti za vlastní obranu a bezpečnost tak, abychom byli schopni čelit současným bezpečnostním problémům. Dlouhodobým zájmem České republiky je prohlubování vnitřního trhu, který je založený na zachování a nedělitelnosti všech čtyř svobod EU. Prioritou je dále efektivní čerpání EU fondů, na němž vláda od začátku systematicky pracuje a aktivně jedná s Evropskou komisí.

Neméně důležitým úkolem pro EU je z českého pohledu řešení problematiky daňových úniků a podvodů, které omezují schopnost států plnit svou roli, navíc jsou v rozporu se sociální spravedlností a poškozují hospodářskou soutěž.

Koncepce rovněž počítá s aktivní přípravou České republiky na vstup do eurozóny tak, aby se ještě před rokem 2020 mohl otevřít prostor pro politické rozhodnutí o termínu přijetí společné měny.

„Po jedenácti letech má Česká republika jasno v tom, jaké jsou její priority v EU. To z nás dělá srozumitelného, čitelného a spolehlivého partnera,“ uvedl po schválení Koncepce vládou státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Koncepce politiky ČR v EU (257 kB)

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek