Volby v Nizozemsku v březnu 2017

27. 4. 2017

  • Země: NL - Nizozemsko
  • Datum zveřejnění: 17.04.2017

mlyny-02A10QFJ-120.jpg

Dne 15.03.2017 proběhly v nizozemsku parlamentní volby.  Účast byla rekordní, celých 81,9 % voličů (o 7 % více než v parlamentích volbách v roce 2012).

Jednoznačným vítězem se stala pravicovo - liberální Lidová strana za svobodu a demokracii (VVD - Volkspartij voor Vrijheid en Democratie) staronového předsedy vlády, Marka Rutteho. VVD získala 33 křesel (v roce 2012 to bylo 43 křesel) z celkem 150ti členné dolní komory nizozemského parlamentu. 

Největším Rutteho konkurentem byl Geert Wilders, lídr pravicovo - populistické Strany za svobody (PVV - Partij voor de Vrijheid). Ta, oproti všemu očekávání, za VVD zaostala a nenaplnila polokatastrofické předpovědi analitiků a zpravodajů z celé Evropy. S výsledkem 20 křesel se stala druhou nejsilnější stranou nizozemského parlamentu (což je ale stále více než v roce 2012). 

Z oficiálních výsledků dále vyplvývá, že o třetí místo se dělí levicovo - liberální Democraten 66 (D66, předseda Alexander pechtold) a Křesťansko - demokratická výzva (CDA - Christen-Democratisch Appèl, předseda Sybrand Buma). Každá ze stran získala 19 křesel. Čtvrtou nejsilnější stranou jsou lervicově zelení GroeneLinks (předseda jesse Klaver) se 14 křesly.

V dolní komoře parlamentu bude celkem zastoupeno 13 frakcí. pro stabiliní koalici je potřebná vláda alespoň čtyř politických stran. Po prvních vyjednávání, kterými byla pověřena mistryně zdravotnictví Edith Schippers (VVD), bude koalice tvořena VVD premiéra Marka Rutteho, CDA Sybranda Bumy, Pechtoldova D66 a pro zabezpečení nadpoloviční většiny i Klaverova GroeneLinks. Rutte tak dostál svému předvolebnímu slibu, že "než s Wildersem, raději složím mandát".

Nicméně ze současných koaličních vyjednávání vypadl dosavadní Rutteho koaliční partner, Strana práce (PvdA - Partij van de Arbeid, předseda Lodewijk Asscher). Ta utrpěla ve volbách debakl v podobě 9 křesel (v roce 2012 to bylo 38).

Nejen opozici bude muset zůstat i samotný Geert Wilders a jeho PVV. Svého času horký kandidát na premiéra a jednoznačně vítěznou stranu březnových voleb se svými výroky a vystoupení Nizozemska z EU, zákazu pokrývek hlavy, separace Nizozemska od Bruselu či prohraný soud ve věci Wildersových rasistických výroků (na příklad http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Ztratili-jste-uplne-kontakt-s-realitou-Represe-vam-nepomuze-Odsouzeny-Geert-Wilders-posila-tvrdy-vzkaz-svym-soudcum-466589) zůstal v parlamentu sám - všechny ostatní politické strany spolupráci zásadně vyloučily.

Výsledek nizozemských parlamentích voleb naznačuje, že nástupu antisystémových stran s tendencí separace od EU či od dalších nadnárodních institucí je voliči důrazně bráněno. 

Zpracoval: tým zahraniční kanceláře CzechTrade v Rotterdamu

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: