Vrata otevírají inovátorům z Čech dveře do světa

5. 6. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Před dvaadvaceti lety smontoval pro klienta v zámečnické dílně první dovezená garážová vrata, dnes jeho firma JaP Jacina vyrábí stovky produktů a vyváží je do celého světa. Její protipovodňová vrata budou pravděpodobně chránit i pařížské metro.

Jacina„V našem unikátním zkušebním kanále umíme nasimulovat záplavy, mořský příboj či přívalovou vlnu, která vznikne při protržení přehrady,“ říká zakladatel rodinného podniku z Mnichova Hradiště Petr Jacina.

Hangárová, průmyslová, nebo protipožární vrata a protipovodňové zábrany JaP-Jacina znají v Dánsku, Francii, Polsku, Rakousku, Německu, Rusku, ale i na druhém břehu Atlantiku. Unikátních inovativních řešení si všimli také v arabském světě, Singapuru či Thajsku.

V Česku chrání před zaplavením pražské Národní divadlo nebo Libeňské doky. Protitlakové uzávěry zamezují vniknutí vody do stanic metra Anděl a Můstek. Pět metrů vysoká stěna má v případě živelní katastrofy ušetřit centrum Ústí nad Labem. Firma rekonstruovala například i hangárová vrata na letišti v Ruzyni.

„Nedávno jsme získali důležitou zakázku pro slovenské záchranné sbory. Na Slovensko jsme dovezli třicet velkých kontejnerů s našimi mobilními zábranami. Ty se rychle a jednoduše staví a velmi účinně nahrazují pytle s pískem. V případě záplav naším mobilním systémem odkloníme, nebo nasměřujeme vodu tam, kam je potřeba,“ uvádí Petr Jacina.

Zastavil tři domy

Jak se zámečníkovi z Bakova povedlo vybudovat renomovaný podnik, který se prosazuje na světových trzích? Podmínky na startu nebyly jednoduché.

„Každý jsme nějak nastavený od přírody. Někdo je předurčen k vrcholovému sportu a jiný podniká. Někteří ale jen proto, aby vydělali peníze a měli klid. Jenže další chtějí mít firmu, jíž budou dlouhodobě někam posouvat, rozvíjet ji a neustále do ní investovat čas a peníze. A já jsem ten poslední případ,“ prozrazuje majitel.

V roce 1994, kdy začal nabízet zákazníkům první garážová vrata, byl Petr Jacina jediným zaměstnancem, dnes pro něj pracuje 150 lidí a firma se pyšní stamilionovými ročními obraty. Bodem zlomu bylo vybudování výrobních hal v Mnichově Hradišti. Areál, kde stojí moderní provozy, byl před dvaceti lety rumištěm zarostlým trávou a plevelem s rozpadlými stavbami.

Jacina-vyroba„Začátky byly dobrodružné. Nevím, jestli bych dneska našel odvahu jít do toho znovu. Klíčovým milníkem bylo, když jsme koupili tento areál a začali s výstavbou první haly. Musel jsem tehdy zastavit tři domy včetně toho mého a mých rodičů. Potřebovali jsme, aby se firma rozrůstala a byla stabilnější,“ popisuje krušné začátky.

Vlastní výroba začala v nově postavené hale před čtrnácti lety. „Z privátu - tedy plotů, bran a garážových vrat - jsme postupně rozšířili nabídku na průmyslová vrata. A přibývaly další specializované výrobky jako protipožární vrata, atypická vrata, protipovodňová ochrana,“ prozrazuje.

„Abyste mohli rychle a pružně reagovat na požadavky zákazníků, nutně potřebujete vlastní výrobu, a nejen tu. V současnosti máme pobočky v Kvasinách, Praze, Plzni, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci a Ostravě. Na Slovensku pak působí naše dceřiná firma JaP Slovakia.“

Stojíme na čtyřech pilířích

„Naše firma stojí na čtyřech základních pilířích. Jedním je obchodní oddělení, kdy se naši obchodníci snaží získat nové zákazníky. Máme je v Mnichově Hradišti i i na pobočkách. Druhý pilířem je samotná výroba. Máme vlastní vývoj i konstrukční oddělení. Třetí nohou je servis. Servisní služby nabízíme 7 dní v týdnu 24 hodin denně, což je velmi náročné na logistiku, zajištění náhradních dílů apod.  Čtvrtým pilířem je export. Snažíme se většinu výrobků ze sortimentu vyvážet, obchodní zástupce máme i v zahraničí,“ popisuje Petr Jacina

 

Do rozvoje podniku a především inovací investují dodnes – a sbírají vavříny. Hlavní ale je neusnout na nich, usmívá se Petr Jacina. Budoucnost rodinného stříbra mají zajistit jeho dnes už dospělé dcery, které spolu s ním a manželkou ve firmě pracují. Nejstarší dcera Tereza vede oddělení zahraničního obchodu, prostřední Petra pracuje ve firmě v oddělení správy, jen nejmladší Natálka je ještě povinná školní docházkou,

Co nás (při)táhlo k vodě

V roce 2002 spláchla v Česku desítky miliard tisíciletá voda. A jak to bývá, lidé se tehdy začali více zajímat o to, jak před povodněmi ochránit svůj majetek. Řádění živlu bylo inspirací i pro firmu Petra Jaciny.

„Nikoho to tehdy nenechalo chladným. Říkal jsem si, že už jsme vyrobili mnoho vrat a neumíme ani jedny pořádně utěsnit. Shodou okolností jsem tehdy potkal na jedné výstavě inženýra, který mi představil unikátní systém nafukovacího těsnění, které měl patentově chráněno a které jsme začali využívat. Původní myšlenka byla, že budeme mít pouze jednu nebo dvě řady produktů protipovodňové ochrany,“ prohlašuje zakladatel společnosti.

vrata-Jacina-NDJenže časy se změnily. „Postupně jsme dospěli k tomu, že nabídneme klientům celý systém výrobků, které se týkají zabezpečení proti záplavám. V našem portfoliu máme dveře, protipovodňové stěny, desky a další mobilní zábrany, hradidla, velká atypická vrata...“ vyjmenovává majitel.

A je tu ještě jeden unikát, jenž si postupně hledá cestu k zákazníkům v Evropě či USA. Firma začala vyrábět ojedinělý protipovodňový trezor, který ochrání vaše cennosti nejen před vodou, ale také před  zemětřesením, jinými živelními pohromami i vloupáním.

„Zjednodušeně řečeno, jde o vodotěsný trezor, který se používá standardrně jako každý jiný, jenže náš výrobek má navíc záplavové čidlo. V případě zaplavení čidla vodou spustí řídící jednotka elektromagnetický ventil, který natlakuje systém obvodového těsnění ve dveřích. Zároveň se odpojí elektronika, aby nedošlo k jejímu poškození. Výrobek je testován na to, aby vydržel pod vodou patnáct dní,“ prozrazuje Petr Jacina.

Blackbox může být vybaven externím úložištěm dat HDD o kapacitě 500 GB, nebo 1 TB. I v případě, že se při povodních „zatoulá“, měli byste být schopni jej najít, a to díky systému GPS

Neměli jsme kde testovat

Novinky, které firma vyvíjí, je potřeba otestovat. Vybudovala proto nové zkušební centrum. Testovací centrum pro protipovodňové systémy, vybudované ve společnosti JaP-Jacina, je unikátem v České Republice i Evropě. V kanálu je možné testovat protipovodňové liniové hrazení, mobilní zábrany, vrata a další výrobky.

„Testování se provádí s podporou senzorů, které měří průhyb nebo posun hrazení. Kromě zkoušek ve sladké vodě je možné testovat také materiály pro ochranu před mořskou vodou. V prostorách kanálu je možné simulovat povodeň různé intenzity včetně přívalové vlny, nárazu stromu a vlnobití. Testovací kanál je možné rozdělit na čtyři samostatné zkušební sekce, které lze samostatně rychle napouštět a vypouštět z nádrže o objemu vody 40 m3 Výška hladiny vody je měřena automaticky," popisuje majitel.

Zahraniční zákazníci i partneři jsou častými hosty v sídle firmy, kde spolu s technickými pracovníky jednání o možnostech spolupráce a vývoji nejen protipovodňových systémů.

Jakub Procházka
Foto. Hynek Glos a archiv JaP-Jacina

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek