Vstup na čínský trh je pro české firmy obtížný. Technologické centrum AV ČR pomáhá překážky snižovat

11. 11. 2016 | Zdroj: Enterprise Europe Network ČR

motiv článku - Vstup na čínský trh je pro české firmy obtížný. Technologické centrum AV ČR pomáhá překážky snižovat Ve dnech od 3. do 5. listopadu 2016 proběhl v čínském Chengdu veletrh West China International Fair, který již po čtvrté v řadě navštívila také mise českých inovačních firem a univerzit organizovaná Technologickým centrem AV ČR. V rámci dostali účastníci z ČR k dispozici vlastní stánek, kromě výstavy se mohli zúčastnit také B2B rozhovorů, sektorově zaměřených seminářů nebo nejrůznějších neformálních setkání s čínskými partnery.

Účast na akci byla díky spolupráci organizátora veletrhu a Technologického centra AVČR pro účastníky z ČR zdarma.

Čína je největší světová ekonomika, kupní síla obyvatelstva v oblasti pobřeží a velkých měst je srovnatelná s rozvinutými ekonomikami, navíc stále roste. Proto se Čína stává předmětem zájmu mnoha firem, nejen z ČR. Pro velké firmy a korporace je působení na čínském trhu již samozřejmostí a jejich pobočky je možné nalézt ve všech provinciích.

Spolupráce Číny a Evropy v oblasti malých a středních podniků (MSP) je však stále omezená. Čínská vláda si rezervy v tomto směru uvědomuje a snaží se podporovat vstup evropských MSP na čínský trh. Přesto konkrétně pro české firmy zůstává tento hospodářský prostor velmi vzdálený.

Geografická, kulturní a jazyková vzdálenost v kombinaci s komplikovaným byrokratickým systémem vytváří prostředí, kde průměrná doba založení pobočky a její vyvedení do černých čísel činí 5 let. Jiná kultura obchodních vztahů a klientelistický úřednický aparát způsobuje, že české společnosti se bez specializovaných poradenských a konzultačních služeb neobejdou. Náklady, které z toho plynou, si může dovolit jen málokterá česká malá či střední firma.

Zahraniční MSP pro toto poradenství často využívají kanceláře veřejné podpory a sdílení informací. Například kancelář EU SME Centre China dokáže podnikatelům poradit s celou škálou problémů od business konzultací, právního poradentství až po informace o ochraně práv duševního vlastnictví. Neznalost těchto zdrojů, jazyková bariéra a někdy i opatrný přístup k iniciativám Evropské unie často brání českým společnostem tyto zdroje využít.

Obchodní bilance ČR s Čínou je hluboce pasivní. Český vývoz do Číny je zhruba srovnatelný s vývozem do Švýcarska, roste pomaleji než dovoz z Číny a táhnou ho především velcí dodavatelé energetických komponent a strojního zařízení. Tato oblast ale není nevyčerpatelná. Pokud se nezlepší dostupnost informací a relevantních služeb podporujících vstup českých MSP na čínský trh a skutečná podpora rozvoje českých projektů v Číně, nelze korekci nepříznivé obchodní bilance očekávat.

Technologické centrum AV ČR se věnuje rozvoji spolupráce českých a čínských MSP již 5 let a spolupracuje s řadou čínských i evropských partnerů. Podílí se na organizaci veletrhů a business aktivit v Číně i u nás. Nabízí firmám, univerzitám a R&D institutům možnost zdarma tyto kontakty a aktivity využít. Máte-li zájem o čínský trh a hledáte podporu, můžete pro více informací kontaktovat: Ing. Ondřej Šimek, e-mail: simek@tc.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek