Výdaje spotřebitelů táhnou slovenskou ekonomiku

24. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Slovenská ekonomika zrychlila růst navzdory odhadům analytiků. Příčinou růstu jsou výdaje domácností. Maloobchodní tržby se zvýšily nejvíce od roku 2008.

Slovenská ekonomika zrychlila ve 2. čtvrtletí letošního roku tempo meziročního růstu HDP na 3,3 % z 3,1 % v 1. čtvrtletí 2017. Růst byl vyšší než odhady analytiků. Nepotvrdily se jejich obavy, že slabší produkce automobilek a pokles exportu kvůli šestidenní stávce v bratislavské továrně Volkswagenu Slovakia na konci června způsobí zpomalení ekonomiky. (Pozn. Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem automobilů na světě).

Spolu s vyšším růstem ekonomiky se zvýšila i zaměstnanost. Motorem ekonomického růstu byla domácí poptávka, a to především výdaje spotřebitelů. Velkým pozitivním překvapením byl růst maloobchodních tržeb o 7,5 %, což znamená nejvyšší růst od roku 2008. Ve srovnání se sousedy (ČR, Polsko, Maďarsko) však slovenská ekonomika vykázala nižší růst.

Slovenská ekonomika již několik let vykazuje stabilní růst. K hospodářském růstu nejvíce přispívají výdaje spotřebitelů, které tvoří více než polovinu HDP. Investice se na růstu HDP podílejí více než vládní spotřeba a dominují v nich průmyslové stavby a automobilky. V září 2018 se rozběhne výroba již ve čtvrté automobilce na Slovensku. Britská automobilka Jaguar Land Rover vytvoří v Nitře 2.800 pracovních míst, bude zpočátku vyrábět 150.000 aut ročně a postupně se výroba zvýší až na 300.000 aut. V Nitře by se měl vyrábět model Discovery, který je vlajkovou lodí Land Roveru. Nová automobilka pomůže hospodářskému růstu ještě k vyššímu tempu. Nezaměstnanost klesne na nová historická minima (nyní 7,3 %) a zvýší se export i výdaje spotřebitelů.

Ne všechno je ve slovenské ekonomice však růžové. Strukturálně naráží ekonomika na svoje limity. Slovenský vzdělávací systém je zastaralý a neefektivní, o čemž svědčí trvající nedostatek kvalifikované pracovní síly. Přílišná koncentrace ekonomiky na automobilový průmysl (30 % exportu) může mít v době krize sektoru velmi negativní dopady. Ekonomika nemůže do budoucna příliš spoléhat ani na výdaje spotřebitelů. Zadluženost Slováků je nyní dvakrát vyšší než před finanční krizí v roce 2008 a mezi zeměmi EU se zadlužují nejrychleji.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bratislavě (Slovensko). Autor: Jaroslav Remeš.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek