Výroba v ČR dále stoupá

3. 3. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Výroba v České republice v únoru stoupla stejně jako v deseti předchozích měsících a tempo jejího růstu vyšplhalo na maximum za 34 měsíců. I přes zrychlení výroby se ovšem objem nedodělků v sektoru zvýšil druhým nejrychlejším tempem od září 2011.

Podle aktuálních údajů tzv. Indexu nákupních manažerů (PMI), které zpracovala společnost Markit, navázal český výrobní sektor v únoru na skvělý rozjezd na počátku roku 2014. Během měsíce vzrostla výroba, nové zakázky, vývoz i objem nákupů. Obzvláště je třeba upozornit na nárůst objemu nových exportních zakázek, který byl druhý nejrychlejší v historii průzkumu. Tlak na nárůst cen vstupů zůstává silný, zejména kvůli oslabujícímu směnnému kurzu koruny.

Výroba v České republice v únoru stoupla stejně jako v deseti předchozích měsících a tempo jejího růstu vyšplhalo na maximum za 34 měsíců. I přes zrychlení výroby se objem nedodělků v sektoru zvýšil druhým nejrychlejším tempem od září 2011. Za růst rozpracovanosti může další prudký nárůst objemu nových zakázek přijatých výrobci. Nové zakázky rostly nejrychlejším tempem od února 2011, čemuž napomohl nejrychlejší nárůst nových exportních zakázek od června 2010. Navíc bylo tempo růstu exportu druhé nejsilnější od počátku průzkumu v červenci 2001.

Celkové zlepšení obchodních podmínek v únoru podtrhuje i setrvalý nárůst zaměstnanosti ve výrobním sektoru. Tempo nárůstu zaměstnanosti sice oslabilo na nejnižší úroveň za pět měsíců, přesto však bylo solidní.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru. PMI v únoru vzrostl na 56,5 bodu, a to z 55,9 bodů v předchozím měsíci. To svědčí o největším celkovém zlepšení provozních podmínek od dubna 2011. Index PMI zůstal posledních deset měsíců nad neutrální hranicí padesáti bodů a nyní je o více než deset bodů vyšší než v prosinci 2012, kdy byl se 46 body na nejnižší úrovni za 41 měsíců.

 

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek