Výrobce tkaninových potrubí investuje v Číně a Mexiku, získal podporu EGAP

7. 8. 2017 | Zdroj: Exportní garanční a pojišťovací společnost, a. s. (EGAP)

motiv článku - Výrobce tkaninových potrubí investuje v Číně a Mexiku, získal podporu EGAP Společnost Příhoda s.r.o., která patří mezi přední světové výrobce tkaninových potrubí, získala podporu státní pojišťovny EGAP pro svou další zahraniční expanzi. Česká firma z Hlinska, již vlastní podnikatel Zdeněk Příhoda, investovala do svých dceřiných společností v Číně a Mexiku celkem 24 milionů korun (12 milionů v obou zemích). Pojištění EGAP v obou případech pokrývá standardní investiční rizika, doba platnosti činí 15 let.

„Spolupráce se společností Příhoda s.r.o. potvrzuje naši stále významnější orientaci na podporu zahraničních projektů českých malých a středních firem,“ řekl generální ředitel pojišťovny EGAP Jan Procházka. Zároveň upozornil, že v tomto případě jde ovšem o investora, který už se na světových trzích prosadil jako jeden ze špičkových a největších výrobců tkaninových potrubí a vyústek pro distribuci vzduchu.

Výrobky společnosti se uplatnily v mnoha veřejných budovách v různých oblastech světa. Česká firma se proslavila mimo jiné díky dodávkám pro olympijské vesnice v Aténách v roce 2004, v Turíně v roce 2006 nebo v Soči v roce 2014.

Jak v Číně, tak v Mexiku budou Příhodovy dceřiné společnosti vyrábět tkaninové vyústky a potrubí pro distribuci a dopravu vzduchu. V obou případech se česká firma spojila s místními partnery, přičemž sama ve svých dceřiných společnostech vlastní podíl ve výši 66 procent.

„Jsme rádi, že jsme mohli našim pojištěním přispět k ošetření rizik tohoto zajímavého vývozce a investora. Budeme dále sledovat a případně také podporovat rozvoj společnosti Příhoad s.r.o. i na dalších světových trzích,“ uvedl Petr Martásek, ředitel odboru pojištění předexportních úvěrů, investic a záruk EGAP.

Čínské úspory

V případě Číny je cílem dosáhnout úspor nákladů na dopravu oběma směry – textilní materiály dosud putovaly z Číny do Česka, kde z nich společnost Příhoda s.r.o. vyráběla potrubí. To následně zase putovalo do Asie k tamním zákazníkům. Nyní bude potrubí a vyústky vyrábět čínský závod, veškeré know-how, projekce, technické podklady, obchodní činnost a řízení ale zůstávají v České republice. Menšinový podíl 34 procent v čínské dceřiné společnosti drží firma Suzhou Shanzhuang Textile, která dosud byla dodavatelem textilních materiálů pro českého výrobce.

Směr Amerika

Díky své mexické investici hodlá společnost dále posílit na rostoucím trhu střední a severní Ameriky (včetně USA i Kanady) a připravit si pozici pro pronikání na další trhy Latinské Ameriky. Na americký trh zatím připadalo 12 procent celkového obratu české firmy. Podobně jako v čínském případě zůstává veškeré know-how, projekce, technické podklady, obchodní činnost a řízení v České republice. Menšinový podíl 34 procent v mexické dceřiné společnosti ovládá podnikatel Jorge Enrique Rodriguez Hernández – majitel firmy Green Holdings, se kterou český výrobce tkaninových potrubí spolupracuje od roku 2014. Green Holdings dosud zajišťovala úlohu obchodního zastoupení české společnosti.

Originální řešení

Společnost Příhoda s.r.o. na českém trhu prodává své výrobky sama, v zahraničí pak prostřednictvím výhradních distributorů. 70 % produkce směřuje do Evropy, 10 % do Asie (zatím hlavně Thajsko a Jižní Korea) a podíl Ameriky už letos stoupl na 15 %.

Česká firma nabízí řadu originálních řešení, zaregistrovala i několik patentů. „Chceme si udržet pověst nejinovativnější firmy v oboru,“ řekl ředitel společnosti Zdeněk Příhoda. „Naše ploché tkaninové vyústky SquAireTex získaly hlavní cenu za inovace na veletrhu ACREX v Bombaji a dostaly se mezi 5 nejinovativnějších řešení na mezinárodní výstavě AHR Expo v Orlandu. Další originální řešení, která jsme uvedli na trh, jsou mikroperforace tkanin, čtyřhranné odsávací potrubí, malé textilní trysky, kapsy pro odstranění odklonu proudu, tkaninová uzavírací klapka a nastavitelná perforace,“ dodává Zdeněk Příhoda.

Výrobky firmy se kromě zmiňovaných olympijských vesnic používají ve veřejných budovách – například budovách firem NIKE stores, Decathlon, IKEA, Siemens, Amazon. „Mezi potravinářskými firmami to jsou giganti jako Nestlé a Mondélez, z automobilek máme největší instalaci u Fiatu a nejzajímavější u Ferrari,“ upřesňuje Zdeněk Příhoda. V oblasti zemědělství pak jde o skleníky, drůbežárny, či botanické zahrady. Další uplatnění textilní potrubí z Hlinska nachází v polních nemocnicích, na závodech Formule 1, ekonomických fórech v Petrohradu, ale také pro distribuci vzduchu ve vagonech metra, vlaků a tramvají i pro rozptýlení vzduchu ve vojenských vozidlech.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek