Vysoká nezaměstnanost mladých? Itálie ukazuje, jak se tomu bránit

3. 5. 2016

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 28.04.2016

ilustrační obrázekVynikající výsledky prokazují v poslední době vzdělávací instituce ve Veroně a Perugii, které svým zaměřením umožňují najít práci až 98% svých absolventů již několik týdnů po skončení školy. V Itálii, kde se nezaměstnanost mladých lidí v posledních letech zvýšila z cca. 20% na necelých 40% (průměr v Eurozóně kolem 22%) je tahle skutečnost více než pozitivní a ukazuje, jak se dá s nezaměstnaností pracovat.

Mnoho středních a odborných škol v Itálii i v celé Evropě v současnosti produkuje tisíce absolventů v oborech, kterými je pracovní trh přesycen, nebo si jen stěží najdou vyhovující uplatnění. V době, kdy se navíc technika neustále vyvíjí, jsou změny na pracovním trhu mnohem rychlejší a i perspektivní obory minulosti dnes dosahují svých limitů. Právě adekvátní přizpůsobovaní novým trendům a regionům s jejich lokálním pracovním zaměřením je možnost, jak se s vysokou nezaměstnaností mladých vypořádat.

A právě vysoká adaptabilita výše uvedených škol přináší v současnosti takových výsledků, kterých by chtěla dosahovat každá škola ve světě. „Začali jsme analýzou potřeb daného území - vysvětluje Oscar Proietti, vedoucí kurzů v Perugii - a spolu s nimi, jsme diskutovali obsah kurzů. Perspektiva je v kombinaci požadavků z pracovního světa v reálném čase a našeho zaměření.“ Obě školská zařízení se tak zajisté stávají vzorem i pro ostatní vzdělávací instituce v zemi, no nejenom pro ně.

Zdroj: Corriere della Sera
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

Tisknout Vaše hodnocení: