Vyšší slevy na děti i úprava paušálů. Změny posvětil prezident

30. 4. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Lidé, kteří mají více než jedno dítě, mohou už letos počítat s vyššími slevami na dani z příjmů. Slevy na partnera či dítě se zároveň vrátí podnikatelům, využívajícím daňové paušály. Rozhodli o tom poslanci, kteří i napodruhé schválili daňový balík z dílny ministerstva financí. Koncem dubna novelu podepsal i prezident Miloš Zeman.

Poslanci 106 hlasy odmítli pozměňovací návrhy Senátu. V pátek 28. dubna pak novelu podepsal prezident. Účinnosti by měla nabýt 15 dní po vyhlášení ve sbírce zákonů, tedy nejpravděpodobněji 1. června 2017.

„Pokud podpoříte senátní návrh, budete pro obcházení daní,“ řekl zákonodárcům před klíčovým hlasováním ministr financí Andrej Babiš. Senát navrhoval, aby se při prodeji zdaňovaly DPH pouze ty pozemky, na kterých stojí stavba. Přiléhající pozemky měly být od daně osvobozeny. Poslanci nakonec ministra vyslyšeli, ačkoli opoziční ODS a TOP 09 nepodpořily poslaneckou ani senátní verzi.

Pravici se nelíbí zejména snížení výdajových paušálů pro živnostníky, které budou moci nově využívat jen drobní podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun.

Babiš: Nabrali jsme skluz

Daňový balíček byl připraven už na jaře roku 2016 a účinnosti měl původně nabýt k 1. lednu 2017. „Očekávali jsme, že bude schválen ještě během roku 2016. Legislativní proces se ale zbytečně protáhl. Zákon přijímáme mnohem později, než jsme chtěli,“ postěžoval si ministr financí.

A co konkrétně novela přináší? Především se opět zvyšují slevy na dvě a více dětí. Bonus pro rodiče dvou potomků naroste o 2400 korun ročně. Z daní z příjmů si tak budou moci odečíst až 19 404 korun ročně. Na třetí a každé další dítě se sleva zvyšuje dokonce o 3600 korun na 24 204 Kč za rok. Tuto výhodu budou moci rodiče využít zpětně od počátku roku 2017.

Slevu na jedno dítě ve výši 13 404 Kč novela nemění, koalice se ale nedávno shodla, že zvýší i tu – a to o 1800 korun za rok.

Další klíčovou novinkou je úprava daňových paušálů, které stále využívají při výpočtu základu daně z příjmů statisíce podnikatelů. Aniž by museli složitě prokazovat, jaké výdaje je možné odečíst, mohou si díky paušálům jedním tahem pera snížit daňový základ – tedy příjmy, ze kterých odvádí do státní kasy daň, a to až o osmdesát procent.

Výhodu dosud využívali ti, jejichž roční příjmy nepřesáhly dva miliony korun. Jenže od příštího roku se příjmová hranice sníží. OSVČ, vydělávající 1 až 2 miliony korun ročně, tak zaplatí v roce 2018 vyšší daně než letos, spokojenější budou naopak ti zástupci firem či majitelé živnostenského listu, jejichž příjmy nepřesáhnou milion.

Podle daňového poradce ze společnosti KODAP Vlastimila Sojky má být tento bonus určené skutečně jen drobným živnostníkům. Hranice jednoho milionu korun se mu jeví jako vhodná.

Podrobnosti včetně konkrétních příkladů najdete v textu Změny v paušálech prošly. Pomohou těm nejmenším na BusinessInfo.cz.

Paušály se navíc nově vztahují i na podnikatele se zaměstnanci či na ty, kteří mají podnikání jako činnost vedlejší – jinými slovy podnikají při zaměstnání. Živnostníkům, kteří je využívají, se navíc vrací možnost uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.

O jedné z dalších významných změn, jež novela přináší, čtěte v textu Daňový balík: Víc podnikatelů dosáhne na paušální daň na BusinessInfo.cz

Další změny v daňovém balíčku

  • Vyšší elektronizace platebního styku s úřady - daně, cla, poplatky a jiná peněžitá plnění bude snadnější zaplatit platební kartou. Konkrétní úřad ovšem musí tuto možnost placení poskytnout.
  • Zdanění příjmů ze závislé činnosti malého rozsahu (do 2 500 Kč ročně) srážkovou daní - Poplatník nemusí v případě zanedbatelného příjmu ze závislé činnosti (například členství ve volební komisi) podávat  daňové přiznání
  • Institut nespolehlivé osoby - doplňuje dosavadní institut nespolehlivého plátce. Novinka by měla zabránit tomu, aby se podnikatelské subjekty vyhýbaly označení nespolehlivého plátce tím, že účelově zruší svou registraci plátce a následně ji opět získají. Za nespolehlivou osobu může být označen kdokoli, kdo poruší své povinnosti vztahující se ke správě daně z přidané hodnoty, ačkoli není plátcem.
  • Rozšíření reverse charge - režim přenesení daňové povinnosti se rozšiřuje na poslední skupinu komodit, u kterých to směrnice EU o DPH výslovně umožňuje. Více informací na webu finanční správy.

 

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek