Výstavba plynárensko-chemických komplexů v Turkmenistánu – příležitosti pro české firmy

17. 2. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Výstavba plynárensko-chemických komplexů v Turkmenistánu – příležitosti pro české firmy V souladu s programem rozvoje průmyslu Turkmenistánu do roku 2030 se turkmenský státní koncern Turkmengaz v současné době soustředí na zejména na výstavbu plynárensko-chemických komplexů s cílem dosáhnout efektivnějšího zpracování vytěžených uhlovodíků a rovněž tak zajištění větších vývozních objemů jak zemního plynu, tak i látek vzniklých jeho chemickým zpracováním.

Otevírají se tak nové možnosti pro dodávky technologických zařízení i pro české výrobce. Jde především o projekty budování komplexů na výrobu kapalných a syntetických paliv ze zemního plynu, výrobu polyetylenu a polypropylenu, polymerů, elastomerů a syntetických vláken, petroleje, motorové nafty a syntetického oleje, polystyrenu, louhu sodného, polyvinylchloridu, akrylových vláken a další plynárensko-chemické produkce.

V tomto kontextu vznikají poměrně zajímavé vyhlídky účasti evropských dodavatelů odpovídajících technologií (české firmy nevyjímaje) pro jejich účast v projektech, a to ať již v roli generálních dodavatelů, nebo jako subdodavatelů zařízení pro hloubkové čištění zemního plynu, výrobu syntetického plynu, metanolu a zařízení na přípravu a zušlechťování benzínu.

Možnosti se otevírají i pro dodávky a montáž velkoobjemových nádrží, výměníků tepla, procesních pecí, separátorů a kompresorů. V oblasti uvedených dodávek se zatím v rámci EU uplatňují německé (RWE), italské (ENI SPA), rakouské (Mitro International Limited) a dánské (Haldor Topsoe) firmy. Jejich spolupráce s turkmenskými partnery je zaměřena zejména na průzkum ložisek plynu a na výstavbu plynárensko-chemických komplexů v Ahalské, Balkanské Dašoguzské oblasti na jihozápadě a západě Turkmenistánu.

S ohledem na dosavadní okolnosti spolupráce Turkmenistánu se silnými zahraničními finančními partnery hrají primární roli v projektech modernizace turkmenského plynárenského a chemického průmyslu japonská, jihokorejská a turecká konsorcia, kam patří Kawasaki Heavy Industries Company, TOYO Engineering, Hyundai Engineering Corp. Ltd, LG International Corporation a Rönesans Endustri Tesisleri INSAAT Sanayi ve Ticaret.

S dalšími možnostmi spolupráce s plynáresnckým sektorem v Turkmenistánu bude možné se seznámit na i na 8. mezinárodním plynárenském kongresu, který se bude konat ve dnech 23. – 24. května 2017 v přímořském letovisku Avaza. 

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Taškentu (Uzbekistán). Autor: Ing. Juraj Melioris, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek