Výstavba plynovodu TAP přijde levněji

7. 2. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Výstavba plynovodu TAP přijde levněji Náklady na výstavbu Transadriatického plynovodu (TAP), který přivede do EU ázerbájdžánský plyn, budou nižší o 1,7 mld. EUR, než se původně předpokládalo.

Realizace projektu TAP přijde na 4,5 mld. EUR. Pro tureckou informační agenturu Anadolu to uvedl výkonný ředitel TAP Ian Bradshaw. Dřívější odhady přitom podle ázerbájdžánské agentury Trend hovořily o částce 6,2 mld. EUR. Podle Bradshaw se přesnou výši nákladů spojených s realizací projektu podařilo vyčíslit poté, co byly uzavřeny veškeré kontrakty a stanoveny konečné ceny. Očekává se, že na financování výstavby se bude podílet Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční banka a některé země OECD.

Plynovod by měl být zcela dokončen v roce 2020 a měl by navázat na Transanatolský plynovod (TANAP), jehož dokončení se očekává v příštím roce. Propustná kapacita TAP bude zpočátku činit 10 mld. krychlových metrů plynu ročně, později by mohla být až zdvojnásobena. První dodávky ázerbájdžánského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu by pak měly proběhnout hned v roce 2020. Akcionáři TAP jsou BP, SOCAR, Snam, Fluxys, Enegás a Axpo. Plynovod TAP, který je součástí Jižního plynového koridoru, má v návaznosti na plynovod TANAP spojit naleziště Šach-Deniz v Ázerbájdžánu s jižní Itálií. Plynovody TANAP a TAP se propojí na turecko-řecké hranici, dále TAP povede přes Řecko, Albánii a Jaderské moře do Itálie.

Anna Uljačenko

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek