Výstavba terminálu tekutých materiálů v přístavu Ploče

13. 7. 2016

  • Země: Chorvatsko
  • Datum zveřejnění: 12.07.2016
  • Zdroj: deník „Jutarjni list“, Záhřeb, 12. července 2016

ilustrační obrázekVukovarská První plynárenská společnost („Prvo plinarsko društvo“) podepsala v těchto dnech smlouvu o převzetí firmy Přístav Ploče Obchod („Luka Ploče Trgovina“). Cena transakce nebyla oznámena.

Společnost Přístav Ploče Obchod je součástí skupiny Přístav Ploče („Luka Ploče“), jejímž největším jednotlivým akcionářem je První plynárenská společnost. Vlastní téměř čtvrtinový podíl. Řídí terminál tekutých materiálů, jehož první fáze rekonstrukce je právě dokončována.

Nový majitel firmy Přístav Ploče Obchod si jako strategického partnera přivádí firmu VTTI, která je součástí skupiny Vitol. Cílem je dokončení výstavby terminálu tekutých materiálů, jehož kapacita poté dosáhne 280 tisíc m3 tekutých hmot a 40 tisíc m3 plynu.

Základní náplní činnosti skupiny Vitol je obchod s tekutými materiály, což zahrnuje i skladování, logistiku a distribuci. Firma VTTI, která je členem skupiny Vitol od roku 2006, disponuje kapacitou 8,7 milionů metrů krychlových tekutých materiálů.

První fáze výstavby terminálu, určeného ke skladování a překládce tekutých materiálů v přístavu Ploče, byla zahájena v minulém roce v prosinci. Smlouva zahrnuje výstavbu nového zásobníku ropných derivátů o celkové kapacitě 50 tisíc m3. Investorem je firma Přístav Ploče Obchod, práce provádí firma Kamgrad ze Záhřebu.

Celková hodnota investice do první fáze výstavby terminálu pro skladování a překládku tekutých materiálů je 126,49 mil. HRK (cca 468 mil. CZK). Část investice, kterou realizuje Přístav Ploče Obchod s Kamgradem, představuje 82 mil. HRK (cca 303 mil. CZK). Investice je částečně financována úvěrem z EBRD a další část prostředků plyne z dokapitalizace mateřské společnosti Přístav Ploče.

Nejdříve byly provedeny práce na stabilizaci a konsolidaci povrchu terminálu tekutých materiálů, nyní probíhá výstavba vlastního zásobníku ropných derivátů.

Zpracoval: kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Záhřeb

Tisknout Vaše hodnocení: