Vývoj rakouského stavebnictví naznačuje přetrvávající stagnaci

27. 7. 2016

  • Země: AT - Rakousko
  • Datum zveřejnění: 27.07.2016

Naproti stavební konjunktuře ve zbytku Evropy, která nadále v roce 2015 vykazovala pozitivní růst, zůstává rakouská výstavba pozadu. Podle údajů WIFO (Rakouský institut pro ekonomický výzkum) se do roku 2018 očekává každoroční růst pouze kolem 1,2 %.stavebnictvi.PNG

 

V roce 2015 byly investice v Rakousku dokonce na ústupu, silný propad zaznamenaly především inženýrské stavby. Problémy činí také bytová výstavba, která klesá již tři období po sobě.  Ačkoliv se očekává pouze mírný růst stavební výroby, nedostatek bytového prostoru, především ve Vídni, zůstává nadále velkým problémem. Silnější růst stavebního sektoru by však mohl být podpořen aktuálními nízkými úrokovými sazbami, které dovolují snadnější financování výstavby rodinných a bytových domů.

 

Velkým problémem, se kterým se rakouské firmy potýkají, je digitalizace, především tzv. informační model budovy (BIM). V porovnání se skandinávskými zeměmi nebo angloamerickým světem jsou německy mluvící země, co se týká vývoje odvětví, přibližně 10 let pozadu. Tento systém začínají implementovat teprve velké rakouské firmy, což jim zcela neumožňuje držet krok s vývojem odvětví.

 

Pro rakouské stavební firmy však začínají být zajímavé čím dál tím více zahraniční trhy. Například společnost Porr-Gruppe se mimo svůj domovský trh zaměřuje na region CEE, z něhož na český a polský trh připadá 15% podíl. Aktivní v zahraničí je i společnost Strabag.

 

Zdroj: SOLID Wirtschaft und Technik am Bau

 

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Vídni.

Tisknout Vaše hodnocení: