Vývoz komodit z Kanady do Číny stále roste

7. 4. 2016

  • Země: Kanada
  • Datum zveřejnění: 06.04.2016

Viceguvernérka kanadské centrální banky Carolyn Wilkins odhaduje, že vývoz komodit do Číny by měl nadále stoupat i když růst v druhé největší ekonomice světa zpomaluje.

"Čínská poptávka po komoditách by měla zůstat vysoká a roste z vyššího základu, i když hospodářský růst země je pomalejší a méně závislý na přírodních zdrojích," řekla Wilkins při projevu toto  úterý ve Vancouveru.

Kanadská ekonomika byla ovlivněna padajícími cenami energií a kovů, zaviněné z části  zpomalením růstu čínské ekonomiky. Ropa klesla na $36 za barel z více než $100 v polovině roku 2014, což donutilo guvernéra kanadské centrální banky Stephen Poloz ke snižování úrokových sazeb v lednu a červenci minulého roku.

Wilkins nenabízela výhled na úrokové sazby před revizí, která bude 13.dubna. Referenční sazba centrální banky je v současné době 0,5 procenta.

"Kanada není imunní vůči rizikům, která představuje ekonomická transformace Číny na globální ekonomiku," řekla Wilkins. "Je nicméně v dobré pozici se s nimi vyrovnat."

Ve své zprávě z ledna tohoto roku pro měnovou politiku centrální banky Kanady se odhaduje, že čínská ekonomka vzroste letos o 6,9 procenta.

Pomalejší čínský růst než předpokládáno, by se ovšem negativně odrazil na ekonomice Kanady, díky ještě nižším cenám komodit a snížením obchodu s Čínou.

Čínská vláda stanovila 2016 růst v rozpětí 6,5 procenta na 7 procent, přičemž 6,5 procenta je jako základ do roku 2020. To by bylo méně než loňských 6,9 procenta, nejpomalejší růst za posledního čtvrt století.

Kanadská politika dnešního plovoucího dolaru a cíle udržet inflaci okolo dvou procent by pomohly Kanadě se vypořádat s výkyvy ve vývozních cenách.

"Nižší ceny ropy a dalších komodit znamená, že Kanada sama prochází složitým obdobím nastavování nových parametrů v ekonomické politice," dodává Wilkins.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Calgary.

Tisknout Vaše hodnocení: