Vývozce potrápí slabá libra

14. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Britská měna tento týden klesla kvůli obavě z tvrdého brexitu až pod hranici 30 korun za libru. Znamená to problém pro vývozce, kteří dostávají zaplaceno právě v oslabující měně.

Zatím nejcitelnějším důsledkem referenda, ve kterém hlasovali Britové pro odchod z Evropské unie, je pro české firmy velké oslabení libry. Ta v současnosti klesá na nejslabší úroveň za více než 31 let. Na počátku tohoto týdne dokonce vůči české měně spadla pod hranici 30 korun za libru. Je to víc než patnáctiprocentní pád oproti úrovni před referendem. Libru sráží obava z takzvaného tvrdého brexitu, kdy by Británie opustila jednotný unijní trh, aby dostala pod vlastní kontrolu problém migrace.

Pro turisty, kteří se teď vypraví za Lamanšský kanál na dovolenou, to je sice příjemná sleva, ale pro exportéry to znamená menší výdělky, pokud mají dodávky pro britské odběratele nasmlouvány právě v librách. Ostrovní království je přitom čtvrtým největším exportním cílem českých vývozců na světě a jeho význam v posledních letech roste. Loni tam české podniky dokonce poslaly zboží a služby poprvé za víc než 200 miliard korun.

Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček navíc nedávno upozornil, že statistika zřejmě zkresluje. Pokud by se totiž podařilo do čísel promítnout i reexport, který jde do Spojeného království přes Německo, je ve skutečnosti Británie už dokonce druhým největším odběratelem českého zboží.

Nástup Mayové byznysmeny uklidnil

Kromě oslabení libry ale zatím žádný zásadnější důsledek pro vývozce chystaný brexit nepřinesl. Na situaci po referendu se zaměřilo i setkání s podnikateli, které v září uspořádalo britské velvyslanectví v Praze. „Den po referendu jsem měl telefonáty nejméně od deseti klientů, co se děje. A co se stalo? Situace se zase uklidnila. Klienti už nevolají. Pomohl klidný přechod od bývalého premiéra Camerona k nové premiérce Mayové," uvedl na setkání v rámci diskuze Petr Karel ze společnosti London Market.

Ten připomněl, že ostrovní království není až tak závislé na obchodu s Evropskou unií. „Britové mají jen zhruba 45 procent zahraničního obchodu s EU," připomněl Petr Karel. I z vyjádření britských politiků nyní vyplývá, že nová situace může vést k větší orientaci britského obchodu na mimoevropské trhy. Pro srovnání, například z českého vývozu jde do Evropské unie v současnosti plných 84 procent celkovému objemu.

Investice? Až bude jasno

Britská velvyslankyně v České republice Jan Thompson uvedla, že království bude chtít v maximální míře navázat na dosavadní spolupráci s Českou republikou. „Je to konec jednoho partnerství, ale začátek jiného. V některých oblastech, jako je například bezpečnost, chceme dokonce spolupráci posílit," uvedla velvyslankyně.

Podle Miloše Bartoška ze společnosti PricewaterhouseCoopers může mezi důsledky referenda a následné nejistoty patřit útlum růstu britského hrubého domácího produktu. „Firmy mohou odložit své investice, dokud nebude jasno," uvedl Bartošek. Podle něj by případná ztráta volného přístupu na jednotný evropský trh negativně zasáhla zejména britský automobilový průmysl.

Převzato z deníku E15, autor: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek