Významné naleziště zemního plynu v Egyptě

23. 10. 2017

  • Země: EG - Egypt
  • Datum zveřejnění: 23.10.2017

Největší středozemní naleziště zemního plynu bude uvedeno do provozu příští měsíc, jak oznámili zástupci Egyptian Natural Gas Holding Company (EGAS).  
Na začátku se bude jednat o produkci 350 mil. kubických stop denně, která bude během dvou měsíců navýšena na 700. Během prvního kvartálu 2018 bude potom produkce dosahovat až jedné miliardy kubických stop. Na odstraňování jakýchkoliv překážek, ať už technických či finančních, které by vedly k pozdržení využití tohoto obrovského naleziště zemního plynu, dohlížel samotný egyptský prezident.  
Naleziště zemního plynu Zohr bylo objeveno v roce 2015 italskou společností Eni a očekává se, že Egyptu ušetří až 1 miliardu USD ročně za dovozy plynu. Samotné naleziště se nachází 150 km od pobřeží Egypta, na ploše 100 m2, v hloubce 1 450 m. Investice do tohoto projektu dosahuje okolo 10 miliard USD. Dle italské společnosti Eni se v této oblasti mohou nalézat zásoby plynu v celkovém množství až 30 biliónů kubických stop. 
Egypt v současné době produkuje 5,1 miliard kubických stop plynu denně na mnoha místech země. Spotřeba je zatím kolem 6 miliard denně, přičemž z 65 % je celkové množství využito na krytí výroby elektrické energie.  

Zdroj: EGYPT today.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Káhiře.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: