Významný Čech se za svůj život proslavil v Sydney

2. 12. 2015

  • Země: Austrálie
  • Datum zveřejnění: 02.12.2015

Ilustrační obrázekCyril Vincenc pocházel z chudé rodiny z Československa a jako emigrant se dostal do Sydney po roce 1949.

Cyrila znali v podstatě všichni žijící Češi v Sydney a také spousta místních obyvatel. Byl dokonce natolik významnou osobností v oblasti Deli a lahůdkářství, že o něm a jeho životě otiskli článek v předních místních novinách.

Cyril se narodil v roce 1931 v obci Starovičky na Moravě. Po škole začal pracovat v lahůdkářství v Brně, čemuž nakonec zasvětil celý svůj život. Po převratu v roce 1948 se rozhodl emigrovat a v roce 1949 se dostal do Austrálie. Jako mladý emigrant se zemí protloukal a na život si vydělával nejrůznější prací. Asi nejbizarnější prací byl pravidelný nákup piva pro jednoho místního muže ve městě Bathurst, který si pivo nemohl sám koupit, jelikož to měl zakázané.

V roce 1955 se vrátil k tomu, co ho bavilo nejvíc. Půjčil si peníze, zakoupil malý prostor v centru Sydney a otevřel si obchod s delikatesami, ve kterém pracoval až do své nedávné smrti. Obchod byl z počátku velmi strohý, ale Cyril ho neustále budoval a vylepšoval, až se v roce 2000 přestěhoval do větších prostor ve vedlejší budově. Prvními zákazníky byli utečenci po druhé světové válce, se kterými se Cyril díky své jazykové vybavenosti, vždy snadno dorozuměl. Obchod začal výrazně prosperovat především v 70. letech, kdy si našel své zákazníky i mezi místními obyvateli. Ti většinou chodili nakoupit zeleninu a ovoce na blízký trh a poté se u Cyrila stavili pro něco výjimečného. A byl to právě Cyril Vincenc, díky kterému místní obyvatelé v 70. letech zjistili, co to jsou karbanátky, marcipán či uzený losos.

Cyril dovážel většinu potravin nejen z České republiky, ale z celé Evropy, a zaměřoval se na ty nejkvalitnější produkty. Obchod byl otevřen od roku 1955 až do září roku 2015, kdy se Cyril rozhodl ze zdravotních důvodů obchod uzavřít.

Cyril Vincenc odešel v úctyhodném věku 84 let a v Austrálii po sobě zanechal manželku, děti, vnoučata a velmi silný odkaz mezi místními.

Více o Cyrilově životě se dočtete v příloze.

Zdroj: http://www.smh.com.au/comment/obituaries/cyril-vincenc-helped-teach-sydney-the-finer-points-of-food-20151127-gl9heh.html
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: