Významný kontrakt na dodávku vagónů pro petrohradské metro získá moskevský TRANSMAŠHOLDING

8. 9. 2016 | Zdroj: Generální konzulát České republiky

motiv článku - Významný kontrakt na dodávku vagónů pro petrohradské metro získá moskevský TRANSMAŠHOLDING Dne 6. září 2016 proběhla soutěž o kontrakt na dodávku 27 souprav metra pro petrohradský Metropoliten. V elektronické aukci, které se zúčastnili tradiční rivalové moskevský TRANSMAŠHOLDING (respektive jeho dceřiná společnost OEVRZ) a česko-ruský VAGONMAŠ (51 % Škoda Transportation, 49 % Kirovský závod), nejnižší cenu nabídl právě TRANSMAŠHOLDING (OEVRZ).

Z protokolu aukce vyplývá, že maximální strop kontraktu byl stanoven na 13,596 mld. rublů. Dle pravidel elektronické aukce zvítězí ten účastník, který nabídne nejnižší cenu. Zatímco VAGONMAŠ snížil cenu na 13,46 mld. rublů, jeho konkurent se zavázal realizovat dodávku 162 vagónů za 13,392 mld. rublů (cca 5 mld. Kč), tedy o cca 200 mil. rublů níže oproti nejvyšší možné ceně. Aukční komise proto doporučila uzavřít kontrakt s OEVRZ, a pouze pokud by ten odmítl podepsat, šanci dostane VAGONMAŠ jako druhý v pořadí. To je však spíše nepravděpodobné.

K výsledkům se měl dle médií vyjádřit pouze zástupce Kirovského závodu, který při stávajících podmínkách označil projekt pro VAGONMAŠ za nerentabilní. Narážel přitom na požadavek zadavatele, který stanovil, že úroveň lokalizace dodaných vagónů musí dosahovat 70 % (pozn.: ta údajně dosahuje 55 %, zatímco u konkurenta 90 %).

Takový podíl a v tak krátkém období není schopen VAGONMAŠ zajistit (první souprava má být dodána do 30. 6. 2017), navíc by si tento krok vyžádal značné investice. VAGONMAŠ přitom údajně neplánuje výsledek aukce napadnout. TRANSMAŠHOLDING (OEVRZ) se odmítl k výsledkům vyjádřit.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Sankt Peterburgu (Rusko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek