Vznik nové rozvojové zóny u Pekingu

15. 5. 2017

  • Země: CN - Čína
  • Datum zveřejnění: 15.05.2017

Hebei-red-619919273-120.jpgNa začátku dubna byl oznámen záměr vybudovat v provincii Hebei novou rozvojovou zónu „Xiongan New Area“ (dále jen „Nová oblast“). Dle oběžníku Ústředního výboru KS Číny a čínské vlády nová oblast se co do významu řadí po bok nejstarší ekonomické zóny vzniklé v Shenzhenu v 80. letech „Shenzhen Special Economic Zone“ a zóně v Šanghaji Pudong z 90. let, která s sebou přinesla nový koncept zón.

Nová oblast se bude nacházet 100 km jihozápadně od centra Pekingu a bude se rozprostírat ve 3 okresech Xiongxian, Rongcheng a Anxing v aglomeraci Pekingu, Tianjinu a města Shijiazhuang (hlavní město provincie Hebei). Do této oblasti se má přesunout průmysl z Pekingu a pomoci tak Pekingu vyřešit jeho neduhy, jako dopravní zácpy a znečištěné ovzduší. Toto opatření má prozkoumat nový model optimálního vývoje v hustě obydlených oblastech a restrukturalizovat městské uspořádání v regionu Peking, Tianjin, Hebei (region BTH). Dle odborníků zde budou pilotně zaváděna nová pravidla týkající se registrace domácností a managemenut nemovitostí. Nová oblast se má stát příkladem města budoucnosti v Číně. Oblast se bude v počáteční fázi rozprostírat na 100 km2, ve střednědobém období se rozroste na 200 km2 a v dlouhodobém období na 2000 km2.

 

7 hlavních úkolů Nové oblasti:

  1. Vybudování prvotřídního, zeleného, moderního a smart města
  2. Má se stát městem s ekologickým prostředím, modrou oblohou, čistým vzduchem a čistou vodou,
  3. Rozvoj kvalitních inovativních průmyslových oborů jako nových zdrojů růstu ekonomiky,
  4. Mít kvalitní veřejné služby, infrastrukturu a nový model řízení města,
  5. Rychlou, zelenou a efektivní dopravní síť,
  6. Bude impulsem pro strukturální a institucionální reformy oživující trh,
  7. Bude otevřena spolupráci se zahraničními subjekty.

Umístění centrální části oblasti a průmysl, který se zde má nacházet, jakož i další detaily budou vládou teprve zveřejněny. Nicméně se očekává, že vítanými průmyslovými odvětvími budou: hi-tech sektory jako 5G komunikace, biomedicína, umělá inteligence a internetové finance. Budování zóny a její další rozvoj může být příležitostí i pro české firmy ze zájmových oborů. Kancelář CzechTrade v Pekingu bude další vývoj okolo oblasti v dané souvislosti pečlivě sledovat.

Výše uvedený záměr vzbudil velkou pozornost mezi obyvateli zmiňovaných měst, kteří se ve velkém chystali nakupovat nemovitosti v nové oblasti, neboť předpokládali rychlý růst cen tamních realit. Nicméně vláda v současné době povoluje nákup bytů v této oblasti jen těm, kteří zde budou skutečně bydlet.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničních kanceláře CzechTrade v Pekingu.

Zdroj: China Daily, Xinhua

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: