Z Brna je extratřída na mikroskopy

2. 3. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V moravské metropoli vznikají nejlepší elektronové mikroskopy na světě. Ročně jich jde na vývoz více než 700, průměrná cena za jediný výrobek je 20 milionů korun.

Když chtěl prezident Miloš Zeman při nedávné návštěvě izraelských podnikatelů v Praze poukázat na úroveň českého průmyslu, připomněl, že Česko je velkým výrobcem elektronových mikroskopů. To byl dobře zvolený příklad. Asi málokteré odvětví tak názorně vyvrací zažitý stereotyp, že je česká kotlina pouhou lacinou montovnou a že sem jdou investoři jen za levnou pracovní sílou.

Výroba mikroskopů přinesla všechno, co si jen může hospodářství přát. Vývoz optických strojů znamená extrémně vysokou přidanou hodnotu. Nejlepší elektronové mikroskopy stojí až 30 milionů korun. Přínosem je i to, že přímo v Česku vznikla výzkumná centra a komerční výrobci se spojili s vědci a univerzitami. V produkci elektronových mikroskopů se tak v současnosti stalo v podstatě hlavním městem světa Brno.

Tuzemská značka Tescan tam začínala původně jako malá firma už v roce 1991. Založila ji parta vývojářů z bývalého státního podniku Tesla Brno, v němž se tradice optické mikroskopie dlouho rozvíjela už před sametovou revolucí. Tescan se vypracoval díky neustálé inovaci na světovou špičku, kdy skoro každý nový model jeho mikroskopů je vědeckou událostí. Loni například firma získala za vývoj mikroskopu RISE jakéhosi „mikroskopového Oskara“ – cenu
prestižní soutěže Prism Awards for Photonics v americkém San Francisku. V současnosti Tescan vyváží zhruba 250 elektronových mikroskopů ročně a v sezoně 2014 navýšil tržby už na 1,3 miliardy korun.

Fúze s Francouzi, převzetí Američanů

Tescan představuje modelový příběh úspěchu i proto, že se nestal soustem pro nadnárodní korporace. V čele stojí český podnikatel Jaroslav Klíma. Na rozdíl od jiných úspěšných českých projektů, které dříve nebo později vyzobali zahraniční investoři, Tescan naopak sám integruje zahraniční značky. Před třemi lety fúzoval s francouzskou značkou Orsay s tím, že ve spojeném holdingu drží většinové vlastnictví Češi. Loni zase převzala brněnská společnost americkou firmu AppFive, která vyvíjí software pro částicovou optiku. „Rozšířením našich vývojových kapacit ve spolupráci s firmou AppFive budeme schopni lépe uspokojit rostoucí poptávku po řešeních vyráběných přímo na míru, což je specialita naší společnosti,“ uvedl generální ředitel skupiny Jaroslav Klíma.

Tescan Orsay Holding se tak dnes vypracoval na globálního hráče, který vyváží 95 procent vyrobených elektronových mikroskopů do 77 zemí světa a má už i dceřiné zahraniční pobočky například ve Spojených státech nebo v Číně. Tu nejnovější dceřinku firma zprovoznila před několika měsíci v Brazílii. A celá tahle globální síť má ústředí v Brně.

V zóně Černovická terasa roste největší výrobna planety

Výlučnou pozici moravské metropole coby světového ústředí vývoje mikroskopů podtrhl příchod amerického koncernu FEI. Nadnárodní gigant postupně přesouval do Brna stále větší část své výroby a vývoje, až tu v roce 2014 rozšířením výroby v průmyslové zóně Černovické terasy zprovoznil největší továrnu na mikroskopy na světě s rozlohou přesahující 30 tisíc metrů čtverečních.

Podnik je dnes největším exportérem v jihomoravském regionu. Do světa posílá ročně na 500 elektronových mikroskopů, průměrná cena jednoho je 20 milionů korun. Firma dává práci zhruba sedmi stovkám lidí, přičemž z velké části se jedná o vysoce kvalifikované techniky nebo vědce. Přímo v areálu Černovické terasy navíc roste nové výzkumné centrum. Firma také napřímo spolupracuje s brněnskými vysokými školami.

Nedávno například vybavila třemi špičkovými mikroskopy laboratoř kryoelektronové mikroskopie CEITEC VUT, celková investice přesáhla 120 milionů korun. „Obdobně vybavené laboratoře co do škály možností bychom hledali nejblíže například v Centru Ernsta Rusky v Německu, které je zároveň evropskou špičkou,“ uvedl vedoucí laboratoře Ondřej Man.

„Česká republika není úplně typickou zemí, kam posíláme naše mikroskopy. V porovnání s exportem tvoří necelých pět procent. O to větší mám radost, že naše přístroje budou pomáhat vědeckým cílům brněnských odborníků,“ uvedl Jiří Očadlík, generální ředitel společnosti FEI.

Kolem Tescanu a FEI coby dvou dominantních hráčů se v Brně vytváří samozřejmě klastr menších dodavatelů, spolupracujících vědeckých institucí a roste tu generace vysoce vzdělaných odborníků na mikroskopii. Povedl se zde kýžený průnik vědy, byznysu a školství, který by český průmysl rád viděl i v jiných odvětvích.  

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Autor článku: Tomáš Stingl.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek