Zahájení výstavby obchodního domu IKEA v Bělehradě

18. 4. 2016

  • Země: Srbsko
  • Datum zveřejnění: 15.04.2016

Společnost IKEA slavnostně položila základní kámen pro svůj první firemní obchodní dům v Srbsku v oblasti Bubanj potok, nedaleko Bělehradu. Hodnota investice by měla dosáhnout 70 mil. EUR.

Srbský premiér Aleksandar Vučić při této příležitosti uvedl, že sen o výstavbě obchodního domu IKEA trvá 25 let a že se těší, že se Srbsko stane členem rodiny IKEA.

„Toto je velký den pro Srbsko a také velká čest patřit do klubu 47 zemí, kde má IKEA obchodní domy. Věřím, že obchody společnosti IKEA budou brzy otevřeny i v dalších městech v Srbsku“, uvedl premiér A. Vučić.

Ředitel IKEA pro jihovýchodní Evropu Stefan Vanoverbeke uvedl, že Srbsko bylo součástí plánu společnosti IKEA již od devadesátých let. Upřesnil rovněž, že společnost IKEA má v současné době po celém světě 375 obchodních domů a celkem 172 000 zaměstnanců. Obchodní dům IKEA v Bělehradě bude mít plochu přibližně 30 000 m2, nabídne kompletní sortiment asi 9 500 výrobků a najde v něm práci cca 300 zaměstnanců.

Vedení firmy IKEA sdělilo, že v Srbsku plánuje výstavbu dalších pěti obchodních domů. Dva by měly být postaveny v Bělehradě (Bělehrad-východ Bubanj potok a Bělehrad-západ), dále pak v Niši, Novém Sadě a v centrálním Srbsku.

Příchod společnosti IKEA do Srbska může přilákat další zahraniční investory do nové hospodářské zόny, která se buduje právě v oblasti Bubanj potok.

Generálním dodavatelem zakázky výstavby první pobočky IKEA v Srbsku se stal koncern STRABAG SE. Stavební práce by měly být dokončeny v polovině roku 2017. IKEA klade důraz na udržitelnou technologii výstavby a se společností STRABAG již spolupracovala v mnoha dalších evropských lokalitách.

Zdroj: novosti.rs
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře Czechtrade v Bělehradu.

Tisknout Vaše hodnocení: