Zahraniční společnosti odcházejí z Polska

16. 12. 2016 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Zahraniční společnosti odcházejí z Polska Zahraniční kapitál byl v uplynulých letech a stále je jedním z hlavních zdrojů rozvoje polské ekonomiky. Přestože jsou vládou deklarovány nové velké zahraniční investice, jako např. společností General Electric a Lufthansa (o něco dříve to byly investice společností Mercedes, Toyota a Fiat), lze pozorovat zásadní změnu v chování zahraničních společností ve vztahu k Polsku.

Tento trend je patrný v posledních třech letech, nicméně v roce 2015 klesl počet zahraničních firem registrovaných v Polsku o pouhá 4 procenta, zatímco pokles o více než 60 procent v letošním roce je překvapivý. Ke konci listopadu t.r. se zahraniční společnosti rozhodly otevřít v Polsku 243 nových poboček, přičemž ještě před rokem to bylo přes 600 poboček. Podle společnosti Bisnode Polska, která se zabývá ekonomickým zpravodajstvím, bylo v uplynulých třech letech zaregistrováno v Polsku téměř 1500 poboček zahraničních firem.

Důvodem enormního poklesu počtu zahraničních firem registrovaných v Polsku je v první řadě rostoucí pocit nejistoty mezi zahraničními investory. Zdá se, že mnoho zahraničních investorů vzdává své aktivity v Polsku s ohledem na vyhlášené a nově zavedené právní předpisy včetně daňového zákona, bankovního zákona nebo záměrů zakázat nedělní prodej. Situaci u zahraničních investorů nezlepšuje ani vleklý spor ohledně Ústavního soudu a málo pozitivní obraz Polska na mezinárodní scéně.

Menší počet nových poboček je však pouze jednou stranou mince. Z trhu totiž mizí také společnosti, které již nějakou dobu v Polsku operují. Za poslední tři roky potkal tento osud 365 společností, které byly dceřinými společnostmi nebo pobočkami zahraničních firem. V této skupině převažují obchodní společnosti, a to jak velkoobchodní, tak i maloobchodní. Druhým nejvíce postiženým sektorem, pokud jde o počet uzavřených poboček zahraničních firem, je průmyslová výroba.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Varšavě (Polsko). Autor: Ing. Petr Darmovzal, obchodně-ekonomický rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek