Zájem Čechů o podnikání klesá. Fyzických osob začínajících s byznysem je rekordně málo

18. 8. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V prvním pololetí roku 2017 přibylo v Česku pouze 2 811 fyzických osob - podnikatelů. Jde o nejnižší přírůstek v historii samostatné České republiky.

Podnikat začalo 29 142 fyzických osob, jenže 26 331 OSVČ svoji činnost ukončilo.

V jednotlivých krajích přitom panují velké rozdíly v oblibě této formy podnikání. Zatímco Praha stále zaznamenává silný přírůstek fyzických osob podnikatelů (FOP), v Karlovarském či Ústeckém kraji bylo více těch, kdo podnikatelskou činnost ukončili. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla analytická společnost CRIF.

„Podle Registru ekonomických subjektů došlo v letech 2013, 2009 a 1993 k výrazným poklesům počtu fyzických osob podnikatelů, které však byly způsobeny čištěním a aktualizací dat v tomto registru. Pokud od těchto tří let odhlédneme, přibylo v prvním pololetí 2017 vůbec nejméně fyzických osob podnikatelů od vzniku samostatné České republiky,“ říká analytička společnosti CRIF ‑ Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Druhé pololetí bude ještě slabší

Zároveň platí, že druhé pololetí bývá – pokud jde o přírůstek podnikajících fyzických osob – slabší, a to především z důvodu rušení živnostenských oprávnění ke konci roku.

Zatímco v Praze za první pololetí 2017 přibylo na každých 10 zaniklých podnikatelských oprávnění 16 nových, na Karlovarsku to bylo pouze 7 nových FOP na 10 zaniklých. Kromě Karlovarska a Ústecka v ostatních krajích počet fyzických osob podnikatelů stagnoval, nebo se mírně zvyšoval.

Z pohledu absolutních čísel přibylo během prvního pololetí roku 2017 nejvíce fyzických osob podnikatelů v odvětví obchod (téměř 6 tisíc), a v profesních, vědeckých a technických činnostech (téměř 5 tisíc).

Během prvního pololetí roku 2017 začalo nejvíce fyzických osob podnikat opět v Praze (4 595), ve Středočeském kraji (3 863) a v Jihomoravském kraji (3 248). Nejméně potom v Karlovarském kraji (646 nových FOP). Nejvíce zástupců byznysu naopak ukončilo svoji činnost ve Středočeském kraji (3 473), v Moravskoslezském kraji (3 203) a v Praze (2 944).

Nejvyšší čistý přírůstek fyzických osob podnikatelů zaznamenaly v prvním pololetí 2017 Praha (1 651), Středočeský kraj (390) a Jihomoravský kraj (353).

Do byznysu se pouštějí hlavně mladí

Nejčastěji s podnikáním v prvním pololetí začínali mladí lidé ve věku 18 až 30 let (48 %) následovaní třicátníky. Tři čtvrtiny podnikatelských noviců jsou lidé mladší 40 let.

Lidé nad šedesát let se do podnikání příliš nehrnou, na vzniklých FOP se tato věková kategorie podílela jen dvěma procenty, zato na zaniklých hned 40 procenty. Naopak FOP ve věku mezi 18 a 30 lety podnikání často neruší, z celkového počtu zaniklých tvořili pouhých devět procent. Téměř dvě třetiny končících OSVČ působily na trhu déle než 16 let.

Pokud jde o rozdíly mezi pohlavími, pokračuje trend poslední doby - tj. postupně mírně přibývá žen podnikatelek na úkor mužů.

Redakčně upravená tisková zpráva CRIF

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek