Zajištění uvolní ruce managementu, aby mohl dělat to, co umí nejlépe – byznys

28. 3. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

S blížícím se koncem intervencí ČNB bude docházet k výkyvům forwardových kurzů, respektive ceny zajištění, říká analytik Josef Jeřicha z Finančních trhů ČSOB.

cnbSituace na měnovém trhu se dá přirovnat ke klidu před bouří, myslí si analytik Josef Jeřicha z Finančních trhů ČSOB. Kurzové zajišťování má minimalizovat rizika a případné ztráty.

Mění už firmy před ukončením intervencí ČNB strategii a začínají se více zajišťovat proti očekávaným výkyvům kurzu koruny?
Ve druhé polovině loňského roku jsme zaznamenali větší zájem našich klientů o kurzové zajištění, hlavně z řad exportérů. Tento trend ještě zesílil během ledna. S blížícím se koncem intervencí bude docházet k dalším výkyvům forwardových kurzů, respektive ceny zajištění. Velká část našich klientů se zajistila již dříve. Ale jsou i firmy, které se nezajišťují vůbec. Typické je to pro některé americké společnosti, které jsou zvyklé obchodovat v dolarech.

Za kolik se teď firmy k euru zajišťují?
Aktuální cena forwardových kurzů se zpravidla pohybuje mezi 26,80 a 26,50 koruny podle délky zajištění.

A kolik vašich klientů se zajišťuje?
Loni to bylo více než třetina podniků, zájem s blížícím se koncem intervencí roste. Rozdíly v míře zajištění jsou ovšem mezi jednotlivými obory ekonomiky.

Pro jaký typ firem je lepší si kurz pojistit?
Obecně platí, že čím větší firma, tím častěji se jistí. Dobrý příklad je automotive sektor, kde čeští subdodavatelé nemají moc velké marže a jakákoliv výchylka kurzu pro ně znamená nepříjemné ztráty. Kromě toho se tyto nástroje často využívají ve strojírenství nebo energetice. Jako banka se snažíme klientům minimalizovat jejich tržní rizika.

Vy z toho ale také máte dobrý byznys...
Kurzové či úrokové zajištění je pro podnik obecně zajímavé, protože odstraňuje z rozhodování managementu jednu neznámou a převádí ji do kategorie známá a fixní. Podnik či podnikatel se potom může věnovat tomu, co umí nejlépe - tedy svému byznysu. Je to sice konzervativní postoj, ale hedging kurzů není něco, na čem by měly firmy vydělávat. Pouze se zbavují nejistoty a eliminují případnou ztrátu.

Nechají si firmy poradit?
V převážné většině ano. Přece jen máme relativně ucelený pohled na ekonomiku i finanční trhy a víme, jaké zajišťovací strategie se v daném sektoru nejvíce vyplatí. Naší hlavní výhodou je, že se nerozhodujeme pod aktuálním tlakem. Jsme pod ním neustále. Důležitá je i důvěra. Ta ale funguje jen v případě, kdy v nás podniky vidí partnera, kterého respektují.

Od jaké výše se zajišťování vyplatí?
Jedna ojedinělá zakázka za deset tisíc eur se zajišťovat nemusí. Firma s pravidelnými měsíčními příjmy v řádu desítek tisíc eur ale výkyvy kurzu o dvě koruny pocítí. Tady už jde o statisíce a jednotky milionů korun, což nejsou v hospodaření firmy malé peníze.

Jaké možnosti zajištění podniky mají?
Nejčastějším řešením je takzvaný forward, který pevně stanoví kurz konverze, k níž dojde v budoucnosti. Hlavní výhodou je, že firma předem zná kurz, za který banka například eura nakoupí. Nevýhodou je, že tento finanční nástroj není moc pružný.

Existují i jiné alternativy?
Můžeme nabízet měnové opce, jimiž si exportér kupuje právo prodat bance v budoucnu cizí měnu. Další možností jsou opční pásma s nejvyšším a nejnižším limitem pro nákup a prodej.

Zajišťují si české firmy pouze eura a dolary?
Často se využívá zajišťování cen komodit, které už v minulosti zažívaly výrazné výkyvy. My například pro našeho klienta zajišťujeme cenu mědi, která během jednoho roku kolísala o padesát procent. Mimo hlavní světové měny zajišťujeme třeba také kontrakty v čínských jüanech nebo ruských rublech. Kurzové rozdíly musí řešit i české firmy, které investují v zahraničí.

Není pro exportéry nejlepším zajištěním účetnictví v eurech?
Přirozený hedging je jednou z možností, které firmy používají. Když mají tržby v eurech, snaží se jimi i platit. Kompletně si ale firma v Česku účetnictví v eurech vést nemůže. Těžko jimi bude hradit například platy pro svoje zaměstnance.

Josef Jeřicha (43) – ČSOB v útvaru Finanční trhy pracuje od listopadu 2006. Zaměřuje se hlavně na rozvoj lokálních i mezinárodních vztahů, zejména s podnikovou a také institucionální klientelou. V minulosti pracoval pro ING Bank N. V. nebo Bank Austria AG. Je také předsedou Czech Forex Clubu. Studoval na Karlově Univerzitě v Praze a program MBA na Newport International University ve Spojených státech.


Převzato z časopisu Český exportér, přílohy Hospodářských novin a týdeníku Ekonom, vycházející ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a agenturou CzechTrade. Autor článku: Petr Zenkner

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek