Zajištěno financování dvou prestižních chorvatských projektů

1. 3. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Zajištěno financování dvou prestižních chorvatských projektů Chorvatská vláda v uplynulých dnech schválila finanční schéma projektu „Road Connectivity of Southern Dalmacija“, který především zahrnuje financování mostu na poloostrov Pelješac v celkové částce 420,3 mil. EUR, a oznámila, že „Coordinating Committee of the Connecting Europe Facility (CEF) schválil uvolnění finančních prostředků ve výši 102 mil. EUR pro pokračování přípravy projektu plovoucího LNG terminálu u ostrova Krk.

V případě projektu mostu na poloostrov Pelješac, jehož celková hodnota je odhadnuta na 420,3 mil. EUR, vláda očekává, že 85 % nákladů projektu (357,2 mil. EUR) bude profinancováno z fondů EU a zbývající část nákladů (63,1 mil. EUR) ze zdrojů státního rozpočtu. Dle ministra Ministerstva námořnictva, dopravy a infrastruktury Butkoviće by měl být vybrán hlavní kontraktor do konce června 2017 a výstavba by měla být zahájena ke konci roku 2017. Dle neoficiálních informací zájem o účast na projektu projevilo již 12 společností např. z Francie, Španělska, Itálie, Číny a Jižní Koreje.

Dle vyjádření premiéra Plenkoviće se jedná o velmi povzbudivý signál pro všechny budoucí uživatele mostu, protože dojde ke zrychlení přepravy osob i zboží do oblasti Dubrovníku. Zejména bude možné se vyhnout enklávě Bosny a Hercegoviny, která na současné trase protíná chorvatské území až na pobřeží Jaderského moře. Premiér také připomněl, že tento významný projekt je zahrnut do chorvatské dopravní strategie na období 2014–2020.

Důležité je poznamenat, že uvedený plán financování schválený vládou počítá s tím, že chorvatské Ministerstvo námořnictva, dopravy a infrastruktury alokuje nezbytné finanční prostředky ze zdrojů státního rozpočtu, pokud nebude zajištěno financování i ze zdrojů EU.

V případě projektu plovoucího terminálu LNG na ostrově Krk chorvatská vláda oznámila, že v reakci na návrh EK schválil CEF částku 102 mil. EUR pro pokračování financování projektu LNG terminálu. Celkové odhadované náklady na výstavbu terminálu jsou 363 mil. EUR a počítá se s uvedením do provozu v roce 2019. Částka 102 mil. EUR by měla pokrýt 50 % nákladů zpracování projektové dokumentace (cca 747 tis. EUR) a  28 % celkových stavebních nákladů (cca 101,3 mil. EUR). V souvislosti s výstavbou a provozování terminálu byla založena společnost LNG Hrvatska.

Premiér Plenkovič označil oznámení o financování CEF za velmi povzbudivou zprávu s pozitivním stimulem pro pokračování dalších prací pro dokončení, jak řekl doslovně „tohoto strategického projektu, který podstatně zvýší chorvatskou i evropskou bezpečnost dodávek přírodního plynu a zároveň bude mít pozitivní přínos pro chorvatskou ekonomiku a průmysl“.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Záhřebu (Chorvatsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek