Založení nové saúdské státní společnosti v oblasti speciálu

18. 5. 2017 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Založení nové saúdské státní společnosti v oblasti speciálu V saúdském tisku bylo oznámeno založení nové společnosti, která se má zabývat výrobou a údržbou tzv. speciálu. Založení společnosti s názvem Saudi Arabian Military Industries (SAMI) oznámil zástupce korunního prince a ministr obrany SAU Mohammed bin Salman Al Saud, který je současně předsedou představenstva SAMI.

Tato společnost by měla do roku 2030 (v souladu s vizí 2030) zajistit přínos 14 mld. SAR (cca 3,7 mld. USD) k HDP SAU, zajistit 40 000 pracovních míst, zafinancovat výzkum a vývoj ve výši 6 mld. SAR (1,6 mld. USD) a vyexportovat zboží za 5 mld. SAR (1,3 mld. USD). Základním posláním společnosti by mělo být zakládání společných podniků (joint-ventures) SAMI, resp. přímá spolupráce SAU firem s renomovanými zahraničními (globálními) původními výrobci.

Produkce SAMI, která by prostřednictvím těchto nových společných firem, resp. této spolupráce měla zajistit přístup k nejnovějším technologiím, by měla být rozdělena do 4 základních oblastí:

  • vzdušné systémy (Air Systems), které mají zahrnovat údržbu a opravy letadel s pevnými křídly a výrobu a opravy bezpilotních letadel;
  • pozemní systémy (Land Systems), které zahrnují výrobu a opravy vojenských vozidel;
  • zbraně a střely (Weapons and Missiles) včetně munice;
  • obranná elektronika (Defense Electronics), které zahrnuje radary, sensory, komunikační systémy a další vojenskou elektroniku.

Společnost má tedy rozhodným způsobem přispět k diverzifikaci SAU průmysly. Současně je záměrem výchova nových odborníků v příslušných oborech na univerzitách, kterým budou umožněny stáže v SAMI.

Záměr založení a rozvoje SAMI je nutno uvést do kontextu se současnou situací v bezpečnostním a obranném průmyslu v Saúdské Arábii. Saúdská Arábie je třetím největším dovozcem speciálu na světě, současně je na 5. místě na světě z pohledu financování bezpečnosti a obrany. Přitom pouhá 2 % příslušného zboží má domácí SAU původ. Navíc se Saúdská Arábie potýká s vysokou nezaměstnaností zejména mladé generace.

V současné době je nejasná další pozice v současnosti fungující společnost MIC (Military Industries Corporation), která zajišťovala lokální výrobu a údržbu, resp. zakládala dosavadní joint-ventures se záměrem transferu technologií do SAU (např. Heckler&Koch, Tatra Trucks) a která de facto – byť v omezené míře – zajišťovala obdobné úkoly.Založení joint-ventures a návazně produkce přímo v Saúdské Arábii je naprostou prioritou současné vládní garnitury. V této souvislosti je nutné, aby si tento přístup k dalším jednáním v Saúdské Arábii osvojili i čeští exportéři. To se netýká jen bezpečnostních a obranných technologií, ale platí pro Saúdskou Arábii obecně.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rijádu (Saúdská Arábie).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek