Zástupci Visegrádu v Praze debatovali o vzájemných hospodářských vztazích

11. 9. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Zástupci Visegrádu v Praze debatovali o vzájemných hospodářských vztazích Více než pět desítek zástupců firem z celé České republiky se ve středu 9. září 2015 v prostorách restaurace AvantGarde zúčastnilo Diplomatické snídaně V4 věnované tématům hospodářských vztahů a agend spolupráce České republiky jako předsednické země V4.

Akce byla připravena v rámci série diplomatických snídaní, které budou organizovány vždy každou druhou středu v měsíci, zaměřené na vybrané teritorium reflektující aktuální zájmy a potřeby českých firem. Platforma těchto akcí představuje spojení exportních teritorií na bázi společných oborových příležitostí pro český průmysl. Dále prezentuje českou nabídku a mapy oborových příležitostí v daném regionu.

Účastníky Diplomatické snídaně V4 uvítali obchodní radové v ČR zastupující Slovensko, Maďarsko a Polsko. Českou republiku zastupovali představitelé MZV a MPO. Prostor v diskuzi dostali také firmy, investoři a garanti projektů hospodářské spolupráce. Partnerem akce se stala společnost MOL Česká republika, významný energetický hráč na evropském trhu, kterou prezentovala nová generální ředitelka a jednatelka v České republice Kristína Félová.

Maďarský export do ČR? Pořád je co zlepšovat

Ivo Hanuš, slovenský obchodní rada v ČR, zástupce druhého největšího zahraničního partnera České republiky, zdůraznil lepšící se bilanci vzájemné obchodní výměny, která v roce 2014 dosáhla podle slovenských statistik 14, 97 miliard eur. V letošním roce 2015 se předpokládá prolomení hranice až 15 miliard. Slovensko je už nyní v přepočtu na hlavu lídrem v regionu v automobilovém průmyslu a výrobě vozidel, jako další se do země chystá výrobce Jaguar Land Rover z indické skupiny Tata Motors. Jeho příchod pozvedne Slovensko, opět v přepočtu na hlavu, do pozice globálního lídra v produkci aut. Podepsaná je již předběžná smlouva o postavení závodu s kapacitou až 300 tisíc vozů.

„Zní velmi dobře říci o své zemi: Jsme největší výrobce vozidel na světě,“ prohlásil na snídani slovenský obchodní rada. Šanci vidí i pro české dodavatele a investory.“ Slovensko má čtyři významné automobilky na svém území a jeho subdodavatelské kapacity jsou poněkud omezené. „Automobilový průmysl je celosvětový, má velký multiplikační efekt a navazuje na sebe velké množství subdodavatelů,“ dodal Ivo Hanuš.

Maďarský obchodní rada v ČR, István Kolozsvári zmínil rezervu v obchodování s Českem. „V roce 2014 jsme měli obrat vzájemného obchodu 6,7 miliardy eur. Za prvního polovinu roku 2015 vykázal maďarský export do České republiky desetiprocentní nárůst, ale pořád je co zlepšovat,“ konstatoval István Kolozsvári. Jako největšího maďarského investora v České republice jmenoval společnost MOL, v obráceném směru zmínil Agrofert, Ravak a další.

Připomněl i trh s minerálními vodami a nápoji. Česká Kofola je silná na Slovensku a Polsku, největší středoevropský výrobce balených minerálních vod Karlovarské minerální vody spojil síly s maďarským protějškem a chystají expanzi jak v Maďarsku, tak ve střední Evropě.

Vztahy v rámci V4 jsou nejlepší v historii

Polský obchodní rada v ČR, Milan Wenit se vyjádřil podobně. „Pozorujeme velký nárůst obchodní výměny a obratu v poslední době. Je to už kolem 17 miliard eur. Pro polský zahraniční obchod je Česká republika velmi důležitý partner, v loňském roce 2014 se stala dvojkou po Německu,“ podtrhl.

„Zároveň je zvláštní, že Polsko je jedinou evropskou zemí, se kterou má Česká republika zápornou obchodní bilanci. Se všemi ostatními ji má kladnou“, dodal obchodní rada. Mezi významné české investory v Polsku zařadil Milan Wenit ČEZ, NWR, Pentu Investments a firmy v oblasti strojírenství a výroby potravin.

Neopomněl ani na Škodu Auto. „Na polském trhu se prodává nejvíce. Pro letošní rok 2015 má obrovské množství registrací. Musím jí pogratulovat,“ uznal. Za největšího polského investora v ČR označil PK Orlen. Velkou investicí z poslední doby je letošní český dopravce AWT, kterého koupila za 103 miliony eur polská společnost PKP Cargo.

Ve druhém bloku promluvili ředitel odboru ekonomické diplomacie MZV ČR Miloslav Stašek, dále ředitel odboru zahraničně ekonomických politik I. MPO ČR Martin Pospíšil a generální ředitelka MOL Česká republika Kristína Félová. Oboustranné vazby zemí V4 popsal Martin Pospíšil, ředitel odboru zahraničně ekonomických politik I., MPO.

„S našimi sousedy máme skutečně velmi intenzivní vztahy. Víte, že i náš pan prezident označil Maďarsko za skrytého souseda, sice nemáme společnou hranici, nicméně se považujeme za natolik blízké, že máme sousedské vztahy. Spojuje nás podíl atomové energie v národním energetickém mixu. Doufáme, že Polsko se odhodlá, a také postaví elektrárnu. Jsme připraveni pomoci,“ řekl.

Miloslav Stašek poznamenal, že vztahy v rámci V4 jsou nejlepší v historii. To se odráží v ekonomice. Region je stále více atraktivní pro investory z Indie, Číny, Japonska nebo Koreje. 

Kristína Félová popsala zájmy a aktivity MOL Česká republika  v prostoru V4 i na světových trzích. Prezentovala aktivity společnosti MOL, která působí ve 40 zemích, v 19 z nich se věnuje velkoobchodu s motorovými palivy a petrochemickými výrobky. Ve 12 státech má přes 2000 čerpacích stanic. Jinde těží nebo provádí průzkum ropy a plynu.

„Země V4 považujeme za náš silný, domovský region. V České republice máme jasnou ambicí stát se jedničkou na trhu.“ MOL, který je jedničkou v Maďarsku a na Slovensku, působí v Česku ČR od roku 1993 a vlastní tu 316 čerpacích stanic v zemi. „Do konce roku plánujeme pod značkou MOL spustit dalších 80 čerpacích stanic. Později dokončení rebrandindgu budou naše stanice působit pod logy MOL a PapOil,“ informovala Kristína Félová.

Podle statistik Českého statistického se kumulovaně obrat České Republiky se zeměmi V4 pohybuje kolem 38 miliard eur, český vývoz činí téměř 18 miliard. Ekonomiky zemí V4 jsou v dobré kondici, vyspělé podnikatelské prostředí prospívá společným podnikům, akvizicím, investicím i exportérům technologí.

V letošním roce 2015 má na titul nejrychleji rozvíjející se ekonomiku v Evropě našlápnuto Česko, už v roce 2014 zrychlovala výroba rychleji jen v Irsku, Maďarsku, na Maltě a v Polsku. Maďarská ekonomika si v uplynulém roce připsala největší výkon za více než osm let, zjistil tamní statistický úřad.


Redakčně upravená tisková zpráva Media Events Company

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek