Zavedení dovozních kvót na automobily, cement a betonářskou ocel v Alžírsku

19. 1. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Avizované zavedení dovozních a vývozních licencí s kvótami na vybrané výrobky bylo v Alžírsku zahájeno výzvou ministerstva obchodu k podávání žádostí o licence na dovoz automobilů v celní nomenklatuře HS 8702, 8703 a 8704 s kvótou 152 000 ks, cementu HS 25232900 s kvótou 1 500 000 tun a betonářské oceli HS 72142000 s kvótou 2 000 000 tun.

Žádosti o licence lze podávat od 14. ledna do 3. února 2016 a kvóty jsou míněny jako roční. Kvóta na automobily například představuje jen cca třetinu počtu vozů dovezených v průměru ročně v posledních 3 letech. Pokud by se snížení dovozu projevilo zhruba stejně u všech dovážených značek, bude to znamenat výrazný pokles našeho celkového vývozu do Alžírska, neboť vozy Škoda představují polovinu našeho exportu do této země.

Tento pokles přitom započal již v minulém roce. Tehdy ještě ne z důvodu kvóty, ale kvůli operativně způsobeným administrativním průtahům při dovozu motorových vozidel. Podíl dalších dvou uvedených položek na našem vývozu do Alžírska byl nízký až nulový i před novým opatřením.

Vyhlášení kvót na další položky může následovat podle vývoje platební bilance státu, ale alžírský ministr obchodu nechtěl předpovídat, na které položky to bude. Právní důsledky nových kvót s ohledem na článek 17 tzv. asociační dohody mezi EU a Alžírskem budou muset být ještě předmětem právního rozboru v EU, protože bod 2 zmíněného článku jasně uvádí: „Žádná nová kvantitativní omezení v dovozu nebo vývozu …“

Ještě před vydáním kvót na tři průmyslové položky byla nová licenční procedura vyhlášena 5. ledna 2016 také pro 63 agropotravinářských položek, na které jsou kvóty v rámci asociační dohody již stanoveny. Na ně se žádosti o licence mohou podávat do 26. ledna 2016.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Alžíru (Alžírsko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek