Železnice a energetická účinnost – nové příležitosti pro české firmy v Kosovu

2. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Železnice a energetická účinnost – nové příležitosti pro české firmy v Kosovu Dne 26. dubna 2016 se v Prištině konala regionální konference „Western Balkans‘ Sustainable Energy Policies“, která vytvořila prostor pro odbornou diskusi o energetických otázkách a o infrastruktuře pro propojení zemí v regionu jako základních pilířích ekonomického rozvoje Kosova a zemí západního Balkánu.

K významným novým příležitostem prezentovaným na konferenci patří zejména plány na obnovení železniční sítě, na výstavbu nové elektrárny a na rekonstrukce stávajících uhelných elektráren v Kosovu, na zvyšování energetické účinnosti budov a na propojení západního Balkánu plynovodem.

V bloku energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů bylo konstatováno, že v regionu je vypracovaných cca 2700 projektů na obnovitelné zdroje energií (voda, vítr, solární, geotermální a biomasa).

V bloku konektivity byly diskutovány otázky propojení zemí západního Balkánu energetickou sítí, kromě sítě vysokého napětí se uvažuje rovněž o obnovení a výstavbě nové železniční sítě a o vybudování plynovodů. Vláda předpokládá ponechat hlavní energetické sítě ve vlastnictví státu a místní rozvodné sítě privatizovat.

Kromě stávajících obchodně ekonomických příležitostí v Kosovu se pro české firmy otevírají nové možnosti, a to zejména v oblasti obnovy a výstavby železniční sítě a při zvyšování energetické účinnosti budov.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek