Země půlměsíce: Ekonomický tygr uplynulé dekády

29. 8. 2014 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Turecko prošlo od roku 2002 hlubokou ekonomickou transformací. Od té doby zaznamenalo výjimečný růst hrubého domácího produktu (HDP). Ve zmíněném období (2002–2013) dosáhl ročně průměrně šesti procent a HDP na hlavu se zvedl až na 18 900 dolarů v roce 2013.

V letech 2010, respektive 2011 překonal ekonomický boom veškerá očekávání a turecké hospodářství narostlo o 9,2, resp. 8,5 procenta, což byl po Číně druhý nejlepší výsledek na světě.

V současnosti je Turecko 16. největší ekonomikou světa s HDP ve výši 830 miliard dolarů (2013). Skvělé hospodářské výsledky v poslední dekádě navíc upevnily u expertů a mezinárodních institucí důvěru v ekonomiku země půlměsíce a její budoucnost. Například OECD očekává, že bude Turecko v letech 2012–2017 nejrychleji posilující ekonomikou mezi členskými zeměmi s průměrným růstem 5,2 procenta.

Strategie růstu: Zaměření na export

země půlměsíceZemě se od roku 1980 zaměřila na export. Základním cílem strategie bylo vytvořit na vnější svět orientovanou ekonomickou strukturu v rámci volného trhu a integrovat se na světových trzích.

Na základě této nové strategie byla opatření týkající se intenzivního exportu a obsahující řadu různých aspektů, které mu měly pomoci, zaměřená na liberalizaci zahraničního obchodu. V uplynulých deseti letech pak došlo k výjimečnému posílení tureckého vývozu.

Export ze země na zahraniční trhy narostl v té době pětkrát ze 47 miliard dolarů až na 151 miliard dolarů v loňském roce. Celková obchodní bilance Turecka se v uplynulých deseti letech navýšila téměř čtyřikrát.

Česká republika dnes patří k významným obchodním partnerům naší země. Vzájemná obchodní výměna mezi oběma partnery se za uplynulých pět let téměř ztrojnásobila a dosáhla asi 2,8 miliardy dolarů.

Až do roku 2011 byla obchodní bilance mezi oběma státy velmi vyvážená, ale kvůli poklesu domácí poptávky v České republice má turecký vývoz do ČR klesající tendenci, zatímco český export k nám stale roste. Podle statistických dat vyvezly turecké firmy do ČR v roce 2013 zboží za 1,14 miliardy dolarů, což je nárůst zhruba o tři procenta, a na druhé straně český export do Turecka narostl o téměř 23 procent na 2,21 miliardy.

Převzato z teritoriální přílohy deníku E15 Turecko
Autor článku: Necmi Ugurlu, obchodní rada velvyslanectví Turecka v České republice

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek