Zemědělství patří mezi nejslibnější odvětví Bulharska

23. 5. 2017

  • Země: BG - Bulharsko
  • Datum zveřejnění: 23.05.2017

zemedelstvi-lesnictvi-(11).jpgV rámci analýzy je uvedeno, že zemědělství je hodnoceno jako nejslibnější odvětví průmyslu Bulharska.

Bude také důležité, aby veřejný sektor vytvořil předpoklady potřebné pro výrazné zvýšení investic. Tím se urychlí zavádění nových technologií a výrobních postupů, což povede k vzniku a prosazování více nových místních značek, které rychle získávají uznání od zákazníků nejen na národní, ale i mezinárodní úrovni.

Zemědělství patří mezi málo odvětví v ekonomice, které v uplynulých deseti letech vykazovalo dobré výsledky, spolu s dobrým výhledem do budoucna, tvrdí analýza. Pozitivní pohled je podporován příznivými přírodními podmínkami, silnými vazbami na odvětví potravinářského a nápojového průmyslu, dobrými tradicemi v některých segmentech a velmi silným finančním výsledkem. Mezi nimi je solidní mezinárodní obchodní pozice a vysoká míra příjmů do sektoru. Podle Christophera Pavlova, hlavního ekonoma v Unicredit Bulbank, to vše naznačuje, že bulharské zemědělství je v dobrém postavení, aby využilo očekávaného výrazného nárůstu světové poptávky.

Studie PWC ukazuje, že ve srovnání s úrovní roku 2005 Světová zemědělská produkce by měla v roce 2030 růst o třetinu a o dvě třetiny v roce 2050, aby se vyrovnala s rostoucí světovou populací.

Investiční příležitosti
„Pro banky a další institucionální investory je zemědělství obzvláště slibné, protože je charakterizováno poměrně nízkou finanční zadlužeností, což znamená, že budoucí úvěrové proniknutí bude pravděpodobně pokračovat rychleji než zbytek ekonomiky," dodal. Christopher Pavlov.

Potřebný upgrade

Na základě analýzy je podíl strarých traktorů v Bulharsku až 79 % a míra renovace zařízení v odvětví se odhaduje přibližně na 2 % ročně. Rozšíření zavlažovací infrastruktury, což je klíčové opatření pro boj proti suchu, výrazně zaostává za tempem ve střední a východní Evropě. "Ale to je jen malá část toho, co je zapotřebí, což ponechává významnou příležitost ke zvýšení expozice bankovního sektoru a dalších zdrojů financování tomuto odvětví.

Investiční potřeby musí přinejmenším zahrnovat rozšíření rozsahu chladicích, skladovacích, balicích a logistických zařízení potřebných k posílení kapacity odvětví k exportu většího objemu výroby, "uvedl Pavlov.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Sofia ve spolupráci s ZU Sofia

Zdroj: Kapital BG, 23.5. 2017

http://www.capital.bg/biznes/finansi/2017/05/18/2973750_selskoto_stopanstvo_e_sred_sektorite_s/

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: